ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... Rozhovor: architekt Stanislav Fiala a lokal patriot Jan Hřebejk o projektu Šemíkův břeh

Rozhovor: architekt Stanislav Fiala a lokal patriot Jan Hřebejk o projektu Šemíkův břeh

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje - Aktuální projekty společnosti Urban Developers and Investors

zrušit

25 m 33 s

Pražská čtvrť Smíchov patří v současnosti mezi nejrychleji se rozvíjející čtvrti v rámci celého hlavního města Prahy. Lokalita je ale v některých místech stále velmi zanedbaná. Jedním ze vznikajících zajímavých projektů je Šemíkův břeh z dílny architekta Stanislava Fialy. Cílem je propojit perspektivní lokalitu v blízkosti samotného centra s okolní strukturou a vytvořit atraktivní městskou čtvrť.

Na mnoha místech Smíchova najdeme aktuálně zanedbaná a dlouhodobě nevyužívaná prostranství, která v sobě skrývají velký potenciál pro další rozvoj moderní čtvrti. Šemíkův břeh je součástí připravovaných kroků pro další transformaci a revitalizaci Smíchova u železničního mostu. Projekt svým názvem odkazuje na historickou pevnost Vyšehrad, která se nachází na protějším břehu.

Tento projekt nabídne jak přístup k Vltavě, tak stovky nových bytů s obchody, kavárnami i veřejně přístupnou promenádu podél Vltavy.

„Jedná se o velmi neutěšené místo. My toto území chceme zkultivovat a přiřadit ho ke Smíchovu. Jednalo by se o prostup k Vltavě, tím napojíme břeh ve směru do centra a vytvoříme zde náplavku, která bude ovšem v úplně jiném stylu, než na který jsme zvyklí,“ říká architekt Stanislav Fiala.

Plánovaná náplavka by měla umožnit bezpečný vstup do vody v podobě různých ostrůvků, na kterých budou moct být kavárničky, či prostor pro cvičení. Je zde naplánovaná i lávka na Císařskou louku. Náplavka by plynule měla navazovat na bytovou výstavbu.

„Já věřím tomu, že náplavka vytvoří určitou bránu do přístavu. Tím projektem celkově čtvrť ožije, vznikne zde nová lokalita s kvalitní architekturou. Slibuji si od toho, že lidé budou nadšení, i když mnohdy jsou, převážně ze sentimentálních důvodů, proti. Projekt propojí řeku s městem a je to po všech stránkách perfektní projekt. Místo se otevře Pražanům, což si tato lokalita zaslouží,“ říká lokal patriot a režisér Jan Hřebejk.

Fialův návrh blokové výstavby reaguje na okolní městskou strukturu činžovních bloků. Komplex tvoří tři oddělené objekty, které navazují na sousední bloky a ulice a umožňují tak průchod areálem až k řece.

„My ty bloky otvíráme směrem na Vltavu a na Vyšehrad, tím pádem všechny byty, co jsou po obvodu, mají nádherný výhled. Budou tady také zahrady,“ říká Fiala.

Po obvodu nových bytových domů Fiala navrhuje veřejně přístupný parter s kavárnami, obchody a dalšími službami. Výška domů je stanovena na 5 pater, aby nepřesáhla okolní zástavbu.

„Tyhle byty asi nebudou úplně levné, ale bude to kvalitní architektura, jako tomu vždy bylo za našich předků, kdy na nábřežích byla dobrá adresa měšťanů,“ říká Jan Hřebejk.

Se zástavbou území počítá připravovaný Metropolitní plán.

Podívejte se také:

Psali jsme také:

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu