ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... Architekt Ondřej Tuček

TV Architect představuje - Architekt Ondřej Tuček

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje - monom (Igor Hobza, Michal Bernart)

zrušit

11 m 23 s

Ondřej Tuček pochází z architektonické rodiny a jeho profesní cesta byla předem jasná. Vystudoval Fakultu architektury ČVUT Praha v roce 2001. Svůj vlastní ateliér si otevřel až o 11 let později. Zabývá se především autorskými projekty, mezi kterými najdeme jak budovy občanské vybavenosti, tak stavby pro trvalé bydlení.

Škola Hovorčovice

„Já jsem dlouho pracoval po různých kancelářích, osamostatnil jsem se až dlouho po škole a první větší zakázka byla přestavba základní školy. Dostal jsem za úkol rozšířit 150 let starou školní budovu a znovu ji otevřít po první stupeň základní školy, navíc na malém pozemku. Postupně se ale ukázalo, že kapacita je nedostatečná a je potřeba ji rozšířit pro devět tříd. Proto jsme navrhli další pavilon,“ říká architekt Ondřej Tuček.

Ve finále se tak jedná o původní budovu a novou přístavbu. Oba objekty se od sebe na první pohled liší jak tvarem, tak použitým materiálem. Jsou ale propojeny komunikačním krčkem v místě schodiště a vytváří tak zajímavou symbiózu.   

Pavilon A Louny

Jedná se o celkovou modernizaci pavilonu A, který byl postaven roku 1931 v rámci nově založeného lounského výstaviště. V průběhu let prošel pavilon dílčími stavebními úpravami. Cílem rekonstrukce bylo vrátit budově původní kvality a odstranit nedostatky způsobené dostavbami. Obnoveno bylo například původní panoramatické okno do kavárny, které zároveň umožňuje vstup na terasu. Novým srdcem domu se pak stala kavárna v patře, která díky terase nabízí výhled do přilehlého parku.

„Stavba je velmi zajímavá a skoro zapomenutá, náším úkolem bylo domu vrátit původní eleganci a zprovoznit ho k víceúčelovému užívání, jako jsou různé kulturní akce,“ říká architekt Ondřej Tuček. Stavba byla nominována na Českou cenu za architekturu. 

Startovací rampa BMX

Areál se nachází na Praze 8, kde se cyklisti scházejí už od 90. let.

„Aby bylo možné zde pořádat regulérní závody, potřebovali sportovci mít startovací rampu, která je přesně definována v manuálu Mezinárodní cyklistické federace. Podle toho jsme dělali tvar rampy a využili jsme i prostor pod rampu, kde vzniklo zázemí a klubovna sportovního oddílu. Celá stavba je obalená polykarbonátem, takže je zde spousta světla,“ říká Ondřej Tuček

Dům hudby Pardubice

Rekonstrukce interiérů společenské části Domu hudby zahrnovala úpravy tří sálů, společného foyer a zázemí pedagogů. Rekonstrukce se týkala ale i úprav venkovních ploch domu.

„Byl to pro nás složitý úkol, neboť jsme museli vstoupit do významného architektonického díla v centru Pardubic. Po celou dobu jsme vše konzultovali s původním architektem Janem Třeštíkem. Cílem bylo dům přizpůsobit současné funkci, která tady nikdy nebyla. Původně dům sloužil jako administrativní budova, poté jako škola a ve finále jako sídlo pardubické filharmonie. My jsme proto museli řešit osvětlení, ozvučení, vzduchotechniku a přivést dům do standardu 21. století,“ říká architekt.

Architekt Ondřej Tuček se s kolegy věnuje také urbanismu. Například stojí za projektem, který revitalizuje městskou třídu Vnoučkova v centru Benešova. V portfoliu kanceláře najdeme ale i soutěžní návrh na proměnu bývalé továrny Tepna v Náchodě.

V současné době architekt pracuje na stavbě školního areálu v Letech u Dobřichovic. V Mariánských Lázních pak ateliér pracuje na obnově historického domu Chopin přímo na hlavní třídě. Vzniknout zde má polyfunkční městský dům. Hotovo by mělo být příští rok.

Další díly pořadu „TV Architect představuje“ můžete vidět ZDE

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu