ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect v regionech Michaela a Jiří Vokřálovi z ateliéru JVArchitekt

TV Architect představuje - Michaela a Jiří Vokřálovi z ateliéru JVArchitekt

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje - Architekt Jan Vojtíšek ze studia AEIOU

zrušit

16 m 22 s

Brněnský ateliér JVArchitekt byl založen v roce 2013 architektem Jiřím Vokřálem. V portfoliu studia lze najít převážně rezidenční projekty, jako jsou vily a rodinné domy, ale i urbanismus. Ateliér se zabývá projektovou činností od zpracování návrhu až po realizaci. Mezi významné projekty patří například projekt Rodinný dům v Olomouci či Park Rooseveltova v Brně.

Vila s Atriem

Jednopodlažní rodinný dům je umístěn na rovinatém pozemku. Skládá se ze tří křídel půdorysně ve tvaru U, která vytvářejí vnitřní atrium. Součástí stavby je i zahradní pavilon s bazénem. Ve východním křídle se nachází vstupní hala, zázemí domu s garáží a pracovna. Navazující severní křídlo domu představuje hlavní obytný prostor s kuchyní a jídelnou a otevírá se do atria díky velkoformátovému a posuvnému prosklení. V západním křídle jsou pak umístěny dětské pokoje směřující do zahrady. „Zahradní pavilon původně nebyl v plánu, projekt vznikal až v průběhu stavby rodinného domu. Nyní skvěle doplňuje dům a zároveň čerpá z jeho materiálů, jako je beton a dřevo,“ říká architekt Jiří Vokřál.

Rekonstrukce domu u Brna

Jedná se o rekonstrukci staršího objektu z 50. let. Dům se sedlovou střechou stojí v klidné okrajové části města. Zvolené materiály fasád kombinují omítané a dřevěné plochy. Střecha je plechová, falcová, v šedém odstínu stejně jako další plechové prvky. Rámy oken a vstupních dveří jsou dřevěné. Venkovní opěrné zdi a podezdívky uličního oplocení jsou pak z pohledového betonu. „Při návrhu domu jsme se soustředili na propojení objektu se zahradou. Svažitý terén totiž nenavazoval na podlaží, proto byla součástí projektu i úprava zahrady. Dům jsme navíc prohloubili a vytvořili zde další bytovou jednotku,“ říká architektka Michaela Vokřálová.

Dům v Tišnově

Dům vznikl na velmi úzké parcele. Velmi zajímavé je zastřešení objektu, kdy architekti navrhli v části domu sedlovou střechu, jinde pak pultové vegetační střechy. Vše reaguje na složitou geometrii pozemku. Dům má tak do ulice tradiční výraz, do zahrady se rozvíjí do expresivních forem.

Park Rooseveltova v Brně

Návrh zvítězil v ideové architektonicko-urbanistické soutěži města Brna. Cílem návrhu bylo vytvoření fungujícího urbanistického řešení vedoucího k prostupnosti a otevřenosti parku a stanovení logických pěších tras. V současné době totiž není uliční fronta důležitého městského bloku adekvátně zakončena a jižní část parku je utvořena nesourodou strukturou staveb. Naše urbanistické řešení vychází především z uzavření tohoto významného městského bloku novým domem. Cílem je vytvořit živý městský prostor plný uměleckých děl, restauračních zahrádek či místem pro relaxaci. „V současné době je vydané územní rozhodnutí. My zde už nyní figurujeme jen jako architekti, ne jako projektanti. Spolupráce nicméně velmi dobře funguje,“ říká architekt Jiří Vokřál.

Ateliér v současné době pracuje například na rekonstrukci rodinného domu v Brně Jundrově či na stavbě rodinného domu v Olomouci.

Další díly pořadu „TV Architect představuje“, kam si pravidelně zveme zajímavé osobnosti a společnosti, můžete vidět ZDE.

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu