ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... Fotograf architektury Jiří Lízler

TV Architect představuje - Fotograf architektury Jiří Lízler

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje - Developerská společnost AVANTI.CZ (Viktor Szabó)

zrušit

14 m 53 s

Jiří Lízler je fotograf světového formátu. Pochází a žije v Jilemnici a umění má v krvi. Narodil se totiž do umělecké rodiny.  Jeho otec byl malíř, a tak byl uměním obklopen od mala. K fotografii se dostal ale až po střední škole. Za sebou má práci pro majitele hotelů, reklamní agentury, developery a architekty. Unikátnost jeho fotografií má na svědomí především mnohdy až tvrdohlavý a nekompromisní přístup. Sám si nejvíce cení toho, že ho jeho práce přivedla na řadu exotických míst světa, kde vytvořil stovky zajímavých fotografií pro klienty od Pacifiku po Indický oceán. Od roku 2019 je členem asociace fotografů.

„Začalo to tím, že mě zajímalo, jak se fotí. Lákaly mě časopisy s milionovými domy a věděl jsem, že to chci fotit. Pořád jsem to zkoušel a postupně jsem to začal přelévat od koníčku do práce,“ říká fotograf Jiří Lízler.

Jiří Lízler fotí architekturu, hotely, interiéry, exteriéry a development.

„Nejvíce mě baví, když mohu kreativně tvořit a nemám žádné překážky, baví mě fotit hotely. Zajímavá je pro mě i práce v zahraničí, je to pro mě něco jiného. Krásná byla například zakázka v Kataru pro Young and Rubicam“ říká Lízler.

Fotograf Jiří Lízler je také jeden ze 150 fotografů světa, kteří jsou schváleni pro fotografování světové sítě hotelů Marriott.

„Dal jsem si cíl, že chci být jeden z mála v Evropě, který tyto hotely fotí a dostat se tam. Zkoušel jsem to do té doby, než jsem prošel do výběrového řízení. Byl to běh na dlouhou trať, spousta práce a mnoho úsilí, ale zadařilo se a stojí to za to,“ říká Lízler.  

Hotely si ve většině případů začaly uvědomovat hodnotu fotografie s nástupem rezervačních online systémů a aplikací.

„Tady vznikla poptávka po atraktivní fotografii a hotely se předháněly kvalitou fotografie, já se snažím přiblížit místo tak, aby z fotek klienti vyčetli, jak by mohl objekt vypadat v ten onen perfektní okamžik,“ říká Lízler. 

Majitelé nemovitostí a tvůrci architektonických děl většinou řeší, jestli si objekt nafotí sami, nebo najmou fotografa. Podle statistik čím lepší fotky jsou, tím rychleji se nemovitost prodá. V procentech je to asi o 30 %. Také počet fotek hraje roli. Pokud vyfotíte jen jednu fotku, pak inzerát bude až 2x déle viset na internetu, než si ho někdo všimne.

Architektura zasahuje do celé škály odvětví, proto se fotograf zaměřuje i na design, cestování, lifestyle, art nebo business.

„Pokud má architekt svoji práci rád, tak mi šikovně předá informace, díky kterým já mohu pořídit nejlepší fotky. Poté, když klienti vidí práci, která za vámi je, tak přijdou. Trvá to ale spoustu let, než se do takového koloběhu dostanete. Já jsem zakázky od velkých a významných klientů dostal zhruba po sedmi letech, říká Lízler.

Každý fotograf většinou i hodiny čeká na správný čas, místo a světlo, to ale většinou u focení architektury nelze kvůli časovému omezení ze strany klienta.

„Komerční zakázka toto většinou nedovolí, a tak se snažím vytěžit z daných možností nejvíce,“ říká Lízler.

Jiří Lízler také přiznává, že černobílá fotografie pro něj není tolik atraktivní jako barevná.

„Nedává mi smysl fotit černobíle, žiji barevně, barvy ovlivňují emoce. Chci, aby si fotografie lidé prohlédli a cítili se dobře a nekazila jim dojem černobílá textura,“ říká fotograf.

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu