ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect na Slovensku Architekt Andrej Alexy z ateliéru ALEXY & ALEXY architekti

TV Architect na Slovensku - Architekt Andrej Alexy z ateliéru ALEXY & ALEXY architekti

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect na Slovensku - Architekt Tomáš Dimun z DMArchitekti

zrušit

SK redakce TV Architect
13 m 52 s

Architekt Andrej Alexy vystudoval Fakultu architektury STU v Bratislavě. Jako spousta jeho kolegů také on začínal v legendárním Stavoprojektu. V roce 1997 společně s kolegy založil studio AEFH, které se zařadilo mezi reprezentanty nové vlny slovenské architektury. V roce 2006 pak společně s otcem, významným slovenským urbanistou Tiborem Alexym, založili ateliér ALEXY & ALEXY architekti. Ateliér má na kontě řadu významných ocenění. Andrej působí také na Fakultě architektury STU, kde společně s architektem Michalom Bogárom vedou ateliér. 

Bytový dům Modrian

Jméno bytového domu Modrian je poctou renomovanému holandskému malíři, který byl jedním ze zakladatelů hnutí The Stijl, které určovalo nejen jasné linie, ale také abstrakci v barvách. Západní fasádu bytového domu na sídlišti Ružinov charakterizuje barevná kombinace červených, modrých a žlutých balkonových prefabrikátů, které z domu doslova vytvářejí 3D obraz.

„Tento projekt vyhrál první místo v italské soutěži Barevnost v architektuře, nominován byl i za národní sekci na významnou cenu Mies van der Rohe a na kontě má i cenu CE ZA AR,“ říká architekt Andrej Alexy.

Administrativní a výrobní hala ETIS I.

Dvoupodlažní hala společnosti na výrobu samolepících etiket pro potravinářský průmysl je otevřená do ulice a díky svému prosklení doslova vtahuje kolemjdoucí dovnitř.

„Celý objekt představuje jedno nadrozměrné okno, venkovní prostor tak vniká do interiéru a zároveň je z venku vidět vše, co se v budově odehrává,“ říká Andrej Alexy.

Budova také díky sklu reaguje na počasí i denní dobu, tudíž dynamicky mění výraz. Stavba získala cenu CE ZA AR a nominovaná byla na Cenu Dušana Jurkoviče.

Dům se sklářským ateliérem

Jedná se o nenápadný moderní dům v tradiční formě. Nachází se ve vesnické zástavbě v Devínské Nové vsi. Dům spojuje jak funkci rodinného domu, tak i sklářského ateliéru. Obě funkce jsou rozdělené do jednotlivých hmot spojených částečně venkovním atriem. „Dům jsme nechtěli oplotit, podle nás to kazí veřejný prostor i architekturu samotného domu," dodává Andrej Alexy.

Aleliér  ALEXY & ALEXY architekti momentálně pracuje na návrhu projektu SOHO - nového Petržalského centra. Na největším slovenském sídlišti by měl vzniknout městský bulvár s kulturním vyžitím a parkem. Dvě plánované náměstí pak propojí atraktivní korzo. Součástí návrhu jsou i bytové objekty a komunitně-sportovní centrum.

Dalším chystaným projektem je Nová Myjava. V místě bývalé autobusové stanice by měla vzniknout nová bytová zástavba s dvěma náměstími, zelenými vnitrobloky a dalším vyžitím. Aktuálně se připravuje změna územního plánu. 

Další díly pořadu „TV Architect na Slovensku“ můžete vidět ZDE.

Mohlo by vás zajímat

Kategorie
8 m 10 s

Architekt Tomáš Dimun z DMArchitekti

Slovenský ateliér DMArchitekti funguje od roku 2005 jako pokračování volného sdružení architektů, které v roce 2003 vytvořilo několik nadšených mladých absolventů Fakulty architektury. Vznik studia byl reakcí na několik větších společných zakázek. Ateliér vede architekt Tomáš Dimun, absolvent Fakulty architektury STU v Bratislavě.

Doporučené pořady

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl