Odebírat novinky
Úvod Architektura a urbanismus Skryté poklady architektury - 60. díl, část 1. - Ořechovka

Skryté poklady architektury - 60. díl, část 1. - Ořechovka

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Skryté poklady architektury - 60. díl, část 2. - Ořechovka

zrušit

4 m 40 s

V letech 1919-1920 architekt Jaroslav Vondrák společně s Janem Šenkýřem vyhráli soutěž na zástavbu nově založené zahradní čtvrti Vořechovky (název bez počátečního „V“ se začal používat až později; původně se ale tato část Střešovic nazývala Bořekovka dle majitele barokní zahrady a altánu Jana Kryštofa Bořka). Vondrák vytvořil systém paralelních hlavních ulic po vrstevnicích a pospojoval je bočními uličkami, které někdy neběží kolmo, ale pod určitým úhlem nebo se zalamují. Uprostřed území vzniklo Macharovo náměstí. Právě sem navrhl centrální budovu s průjezdem ve střední části a s věncem obchodů a restaurací přístupných z podloubí po obvodu obou symetrických křídel. Z průchodu je rovněž přístup do malého kina.

Zatímco exteriér ještě prozrazuje vliv pozdní moderny, zejména Vondrákova učitele Kotěry, interiéry se nesou již ve znamení nastupujícího stylu art deco. Zástavba starší části Ořechovky vznikla v průběhu první poloviny 20. let. Střídají se tu luxusní vily s řadovými domky nebo dvojdomky s malými zahradami. V pestrosti zástavby, jež je určena různým sociálním skupinám, tkví jedinečnost této zahradní enklávy Prahy. Na projektech jednotlivých typů domů se kromě Vondráka podíleli také významní architekti Pavel Janák, Ladislav Machoň, Bohumil Hübschmann, František Roith, Jindřich Freiwald a další.

Koncept Ořechovky, centrální budova s restaurací, obchody a kinem
Jaroslav Vondrák
Na Ořechovce 30a,b | 250/XVIII a d., Praha 6 - Střešovice
1919-1924

Podívejte se také na další díly pořadu Skryté poklady architektury ZDE.

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu