Odebírat novinky
Úvod Revitalizace a rekonstrukce Historické budovy Skryté poklady architektury – 38. díl – Gočárovy školy v Labské kotlině, Hradec Králové

Skryté poklady architektury – 38. díl – Gočárovy školy v Labské kotlině, Hradec Králové

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Skryté poklady architektury – 39. díl – Ambrožův sbor, Hradec Králové

zrušit

3 m 27 s / Autor: Zdeněk Lukeš, TV Architect

Architekt Josef Gočár (1880-1945), žák Jana Kotěry z pražské Uměleckoprůmyslové školy, navrhl ve stylu tzv. holandského racionalismu několik školních areálů pro město Hradec Králové. Prvním byla Koželužská škola z let 1923-1924, o něco později vnikly další objekty na území labské kotliny, poblíž nového centra města, jímž je Gočárem komponované Ulrichovo náměstí.

Budovy z neomítaných červených cihel tvoří působivý akcent této lokality. Nejstarší z nich je gymnázium, tvarem připomínající otevřenou knihu, jíž zdobí plastika Jana Štursy Vítězství, umístěná na vysokém sloupu před vstupním schodištěm a státní znak od Otto Gutfreunda. V další etapě byla postavena v obdobném stylu obecná (dnes základní) škola a také - ve své době moderní - objekt mateřské školy s půlválcovým průčelím a terasami (dnes školní jídelna) s bílou vápennou omítkou. Další školní budova, ukončující symetrický koncept, byla vystavěna až po Gočárově smrti, ale respektuje jeho původní koncept.

Zdeněk Lukeš

Gočárovy školy v Labské kotlině
Hradec Králové
Josef Gočár
1923-1924

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl