ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Development a stavby Hotely, obchodní a zábavní centra Přestavba Cukrovaru v Lublani od atelieru Scapelab

Přestavba Cukrovaru v Lublani od atelieru Scapelab

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x
1 m 16 s / Autor: Scapelab

Překlad videa pro Vás připravujeme

Ateliér SCAPELAB, který byl založen v roce 2001, má sídlo v Lublani ve Slovinsku a pobočku v Los Angeles. V posledních patnácti letech se zaměřoval na vytváření prostředí a prostor, které transformují náš každodenní život – ať už na veřejných prostranstvích, pracovištích, nebo doma.

SCAPELAB si zakládá na nacházení jednoduchých, překvapujících řešení problematiky komplexních prostor. Ateliér se postupně rozvíjel od navrhování objektů malého rozsahu, rodinných a bytových domů, až po vytváření veřejných prostranství a řízení rozsáhlých projektů urbanistického plánování.

Rozpočet, s nímž v ateliéru pracují, je také různý. Od exkluzivního, ale decentního cihlového obytného komplexu za desítky milionů eur až po proměnu opuštěné motokárové trati ve veřejný park za několik málo eur na čtvereční metr; vždy se jim podařilo vytvořit zajímavé a neotřelé prostředí a prostory.

Přístup ateliéru SCAPELAB je založen na integraci procesu navrhování a nápaditého řešení úkolů. Projekty jsou propracované a současně realistické, s efektivním propojením techniky a umění, přičemž se opírají o úzkou spolupráci s odborníky z různých oborů.

„Chceme, aby navrhovaná řešení skutečně fungovala a zároveň dobře vypadala. Technologie a estetika jsou na sobě vzájemně závislé.“

„Naším cílem je nalezení osvěžující jednoduchosti. Hledáme nekomplikovaná řešení. Ať už jde o transformování kanceláře na kompaktní oddělení; přechodu pro chodce na pruhovaný čtverec; proměnu domu jeho zabalením do kovové krytiny; nebo předefinování společného prostoru hlavní ulice pomocí vzoru chodníku; naše projekty jsou vždy překvapením.“

 CUKROVAR

Od rušné minulosti k zářné budoucnosti

Každé živé město se pomalu mění, jeho části rostou a pak chřadnou, pohlceny jinými plány a potřebami, aby nakonec vykvetly do nového života. Komplexní městskou strukturu lze vnímat jako pomalý metabolismus neustále se transformující a obnovující své jednotlivé části.

Bývalý cukrovar Cukrarna je důležitou součástí organismu města Lublaně, hlavního města Slovinska. Svůj život začal jako spekulativní kapitálová investice do výroby cukru v 19. století; od té doby po celá desetiletí procházel opakovanými zásahy a chátral. Letos se jeho téměř dvě stě let trvající příběh dočkal moderní a inspirující proměny. S renovací Cukrovaru, navrženou architektonickým studiem Scapelab, město udělá první krok k expanzi centra města. Zároveň získá nový kulturní prostor a budoucí lákadlo pro obyvatele a návštěvníky hlavního města.

Ve své historii zažil Cukrovar řadu stavebních úprav a rozšiřování. Jeho strukturu měnila různá neštěstí, požáry a několik neúplných a neuvážených přestaveb a rekonstrukcí. Kvůli těmto zásahům projekt rekonstrukce navrhuje úplné odstranění všech vnitřních konstrukčních prvků. Návrh zachovává charakteristický exteriér budovy s více než 350 okny. Do vzniklé prázdnoty byly vloženy dva velké prostory propojených galerií. Galerie se vznášejí nad přízemím, které je koncipováno jako otevřený prostor pro pořádání výstav a akcí. Ve zmodernizovaném cukrovaru bude také jazzový klub, restaurace, multimediální prostor, dobře vybavená dílna a specializované knihkupectví a knihovna. Nádvoří je navrženo jako prostranství pro pořádání akcí se stupňovitými sedadly pod klenbou stromů.

Vedle svých historických a kulturních dimenzí má Cukrovar také velmi důležité místo v městské zástavbě Lublaně. Rozkládá se na prahu plánovaného rozšíření centra města a stane se jedním z programových atrakcí promenády, která bude protínat centrální část města.

S projektem rekonstrukce Cukrovaru se organismus Lublaně proměňuje ve dvou úrovních. Ve velkém, městském měřítku je umožněn růst centra města, které se pomalu proměnilo z ospalého postsocialistického městečka na turistickou atrakci. V menším, architektonickém měřítku je znovuoživen staletý růst a transformace samotné budovy – továrny, mezinárodní společnosti, kasáren, protileteckého krytu, prostor pro moderní literární hnutí, přístřeší pro bezdomovce i smůlou pronásledovaného nákupního centra. S atraktivní přestavbou bývalého cukrovaru Lublaň učiní další krok směrem k vizi rozšířeného centra města a transformuje ho na metaforickou kulturní „továrnu“.

Web – SCAPELAB
Facebook – SCAPELAB

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu