ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Osobnosti současné architektury Jan Aulík a Jakub Fišer (Aulík Fišer architekti)

Osobnosti současné architektury - Jan Aulík a Jakub Fišer (Aulík Fišer architekti)

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Osobnosti současné architektury - Petr Hlaváček (Architekti Headhand)

zrušit

15 m 15 s

Architektonické studio Aulík Fišer architekti založené architekty Janem Aulíkem a Jakubem Fišerem se zabývá urbanismem a zaměřuje se na projektování administrativních a rezidenčních budov. Většina realizovaných projektů je soustředěna v pražském BB Centru. Mezi jejich nejvýznamnější realizace můžeme zařadit například administrativní objekt Na Vítězné pláni nebo rezidenční koncept Terasy Červený vrch v Praze 6. Jan Aulík i Jakub Fišer jsou zároveň i pedagogové na architektonických vysokých školách.

Jan Aulík už jako malý měl blízko k výtvarnému umění. Jeho kroky sice vedly na Střední průmyslovou školu v Praze, další osud byl ale už přímočarý. Vystudoval Fakultu architektury na ČVUT Praha, kde ho asi nejvíc ovlivnil prof. Hlaváček. Po dokončení vysoké školy se usadil v architektonické kanceláři ALFA, kterou vedla architektka Věra Machoninová. Netrvalo dlouho a získané zkušenosti uplatnil ve svém vlastním malém ateliéru, který se rozhodl založit v 90. letech. Právě sem jako mladý student nastoupil i jeho současný kolega Jakub Fišer, a započala tak jejich dlouholetá spolupráce.

Jakub Fišer vystudoval Fakultu architektury na ČVUT v Praze. Jednou z prvních prací, kterou společně s Janem Aulíkem vypracovali, byla studie výstavby souboru staveb v pražské části Michle hned vedle magistrály. Studie tehdy sice neprošla schvalovacím procesem, ale i tak dlouhá léta sloužila jako orientační materiál. Dalšími z jejich spolupráce je například administrativní budova na Palmovce či bytové domy na Bulovce.

Aktuálním projektem je výstavba obchodního a kancelářského centra Bořislavka na Praze 6, která by měla být hotová v dubnu 2021. Tento projekt získal prestižní ocenění v mezinárodní soutěži International Property Awards 2019–2020. Celý komplex tvoří čtyři budovy, které svou formou připomínají krystaly. Soubor prostupných budov nabídne kancelářské prostory, obchodní centrum včetně supermarketu, lékárny, drogerie, květinářství, kadeřnictví, ale i park se zelení a vodními prvky. Obyvatelé pak také určitě ocení komfortní propojení vestibulu metra se samotným areálem a příjemnou piazzettou s výhledem na Prahu. Celý komplex bude propojovat Evropskou třídu, jež spojuje Letiště Václava Havla, s centrem města a obytnou Kladenskou třídou.

Architekti kanceláře se cíleně věnují i navrhování zcela malých konceptů – rodinných domů a interiérů. Zkušenosti mají i s přípravou výstav, například v Galerii Jaroslava Frágnera. Oba majitelé kanceláře jsou aktivní také v oborové profesní a kulturní sféře.

Podívejte se také na další díly pořadu Osobnosti současné architektury ZDE.

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl