ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Inovace a technologie Moderní stavby Vize měsíční základny od studia Foster + Partners

Vize měsíční základny od studia Foster + Partners

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x
5 m 09 s / Autor: Foster + Partners

(Titulky se připravují) Foster + Partners jsou součástí sdružení zřízeného Evropskou kosmickou agenturou s cílem prozkoumat možnosti 3D tisku pro výstavbu lunárních příbytků. Při řešení problémů spojených s přepravou materiálu na Měsíc tato studie zkoumá využití měsíční půdy, známé pod názvem regolit, jako stavební hmoty.

Studio navrhlo lunární základnu obydlenou čtyřmi lidmi, která může poskytnout ochranu před meteority, gama zářením a značným kolísáním teplot. Základna je nejprve rozložena z trubkového modulu, který může být přepraven vesmírnou raketou. Pak se od jednoho konce tohoto válce roztáhne nafukovací příbytek, aby byla vytvořena nosná konstrukce stavby. Následně se na příbytek nahromadí vrstvy regolitu pomocí robota ovládaného technologií 3D tisku, čímž se vytvoří ochranný plášť. Pro zajištění pevnosti při současném udržení množství vazebné hmoty na minimu se plášť skládá z duté uzavřené buněčné struktury podobné pěně. Studio navrhlo geometrii struktury ve spolupráci s partnery sdružení – tato geometrie je průlomem při demonstrování potenciálu 3D tisku pro vytvoření struktur, které se podobají přírodním biologickým systémům.

Simulovaná měsíční půda byla použita k vytvoření 1,5 tunového modelu a testy 3D tisku byly provedeny v menším měřítku ve vakuové komoře napodobující podmínky na Měsíci. Plánované místo pro základnu je u jižního pólu Měsíce, v blízkosti místa s nepřetržitým slunečním svitem na horizontu.

Foster + Partners

Foster + Partners je mezinárodní studio architektury, plánování, inženýrství a designu, vedené jeho zakladatelem a předsedou Normanem Fosterem a Správní radou. Společnost byla založena v roce 1967 a její tvorba je charakterizována integrovaným přístupem k designu, při němž architektonické a inženýrské týmy uplatňují společné odborné znalosti v projektu již od jeho zrodu. Přináší to také hloubku zdrojů potřebnou pro realizaci některých z nejsložitějších projektů světa, s dávkou osobní péče a smyslu pro detail, podobně jako u řemesel. To se odráží v neobyčejně širokém rozsahu naší práce od urbanistických plánů, veřejné infrastruktury, letišť, budov pro občanskou vybavenost a kulturu, kanceláří a pracovišť, až po soukromé domy a průmyslový design.

Během posledních pěti desetiletí se naše práce posunula směrem k udržitelného přístupu k architektuře a ekologii, který se stal klíčovou součástí našich schopností v oblasti výzkumu a vývoje, neboť předjímá výzvy budoucnosti. Ústředním zájmem naší tvorby je excelentní návrh, který se opírá o přístup založený na výzkumu navazujícím na dlouhou tradici inovací a průzkumu, a také přesvědčení, že kvalita našich projektů má přímý vliv na kvalitu našeho života. Studio si vybudovalo mezinárodní reputaci svými budovami, jako jsou například pekingské letiště, londýnská centrála Swiss Re, centrála Hearst v New Yorku, viadukt Millau ve Francii, německý parlament v Reichstagu v Berlíně, Velké nádvoří v londýnském Britském muzeu, centrála HSBC v Hong Kongu a Londýně a centrála Commerzbank ve Frankfurtu.

Web – Foster + Partners
Facebook – Foster + Partners

Další články:

Benátské „Bienále architektury“ bude hostit pavilony Vatikánu

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl