ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Inovace a technologie Udržitelná architektura Jaká je budoucnost udržitelné architektury a stavebnictví? Světoví architekti představili své projekty i vize na summitu v Praze

Jaká je budoucnost udržitelné architektury a stavebnictví? Světoví architekti představili své projekty i vize na summitu v Praze

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x
8 m 21 s

Summit udržitelnosti v architektuře a stavebnictví, který se konal v Praze, dal prostor otázkám, které se týkají budoucnosti stavebnictví a směrů udržitelnosti. Akce se zúčastnili zástupci předních světových architektonických studií jako například Valode & Pistre architectes, Bogle Architects, Schindler Seko architekti, Chybik + Kristof nebo YUAR. My vám přinášíme reportáž, ve které jsme se architektů ptali na zásadní otázky spojené právě s udržitelností. Summit v Obecním domě uspořádala skupina Saint-Gobain, Česká komora architektů a Sdružení pro architekturu a rozvoj.

Cílem Summitu bylo na konkrétních příkladech ukázat aktuální přístup k navrhování udržitelných budov. Například architekt Mathew Wiggett, který je generálním ředitelem pařížského studia Valode & Pistre a podílel se na mnoha světových ikonických projektech, představil výškovou budovu Saint-Gobain Tower, která je nejmodernější a nejudržitelnější stavbou na pařížském La Défense.

„Při stavbě Saint-Gobain Tower jsme použili 10.000 tun recyklovaného materiálu. V rámci tohoto projektu jsme se snažili co nejvíce propojit udržitelnost s co největším uživatelským komfortem. Prakticky v každém patře jsou kafetérie či jiná stravovací zařízení s tím, že se prostory Saint-Gobain Tower dají operativně přizpůsobit různým schůzkám a příležitostem. Zajímavostí také je, že v přízemí budovy jsou prostory přístupné široké veřejnosti, jako je showroom produktového řešení Saint-Gobain a fitness centrum,“ prozradil Mathew Wiggett.

Architekt Jan Schindler představil projekt DOCK, který je zelenou oázou v centru Prahy. Je ukázkou toho, jak může vypadat výsledek úzké spolupráce architekta, developera a investora s výrobcem stavebních materiálů.

Diskuzí se zůčastnili také Viktorie Součková ze studia Bogle Architects, Ondřej Mundl z ateliéru CHYBIK + KRISTOF a Lukáš Janáč z ateliéru YUAR. Ti se věnují a obecně podporují moderní stavební postupy a často projektují modulární a dřevěné konstrukce pro různé typy budov.

Mezi hlavními řečníky ale nebyli jen architekti, své vize představili i zástupci státu a měst, kteří se více věnují urbanismu, dotacím či veřejné podpoře. V jednom z bloků proto vystoupila například Jana Komrsková, radní Prahy pro životní prostředí a klimatický plán. Prezentovala závazný dokument s názvem Klimatický plán, který Praha přijala již před dvěma lety. Ten obsahuje čtyři odvětví, kterými jsou mobilita, energetika, cirkulární ekonomika a adaptační opatření. Jan Kasl, předseda České komory architektů, vyzdvihl dřevostavby, které pohlcují CO2 a apeloval, aby byly co nejdříve přijaty normy, které umožní stavbu vícepodlažních dřevostaveb i u nás.

Summit udržitelnosti potvrdil potřebu diskuse mezi architekty, investory a tvůrci legislativy. Dále ukázal, že udržitelné stavby jsou jedinou možností na cestě ke snižování uhlíkové stopy stavební výroby a budov, které se dnes podílejí na celkových emisích CO2 přibližně ze 40%.

Mohlo by vás zajímat

Architektura a urbanismus
14 m 48 s

Jan Kasl

Jan Kasl (*31. prosince 1951) je český architekt a politik. Vede svou architektonickou kancelář JK ARCHITEKTI. V roce 1976 absolvoval Stavební fakultu ČVUT, obor architektura. Až do roku 1991 byl architektem v podniku Drupos Praha. V letech 1992–1998 byl ředitelem vlastního architektonického studia A projekt. Jan Kasl je od roku 2019 předsedou České komory architektů.

 

Mohlo by vás zajímat

Osobnosti
16 m 38 s

Jan Schindler a Ludvík Seko (Schindler Seko Architects)

Jan Schindler a Ludvík Seko se potkali už na talentových zkouškách na Fakultě architektury v Praze. Ačkoli se jejich cesty po studiu na krátko rozešly a každý šel čerpat zkušenosti do jiných ateliérů, osud tomu chtěl jinak, a tak společně v 90. letech založili svou první architektonickou kancelář. Mezi jejich pilotní projekty patřila například rekonstrukce a dostavba půdního prostoru u režiséra Jiřího Menzela. Od té doby ušlo jejich původně malé studio velký kus cesty a dnes se zaměřují na velké administrativní budovy, na projekt nové čtvrti na pražském Karlíně nebo na rekonstrukci Zengerovy trafostanice na Klárově.

Mohlo by vás zajímat

Osobnosti
15 m 03 s

Ondřej Chybík a Michal Krištof

Na vysoké škole spolu soupeřili, zlom a následná spolupráce přišla až po stážích v zahraničí. Architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof založili architektonickou kancelář Chybik+Kristof Architects & Urban Designers v roce 2010 a už o tři roky později zvítězili ve veřejné soutěži na pavilon České republiky na světové výstavě EXPO v Miláně.

Mohlo by vás zajímat

Osobnosti
14 m 06 s

Viktorie Součková

Architektka Viktorie Součková v roce 2000 absolvovala UMPRUM, kde byla studentkou u Evy Jiřičné. „Bylo to úžasné. Najednou se styl vyučování úplně změnil. Do té doby jsme vždy dostali zadání s parcelou, na kterou jsme museli navrhnout stavbu. S paní architektkou Jiřičnou to bylo více o přemýšlení,“ říká Součková, která měla pracovní zkušenosti již za studií, jelikož díky Evě Jiřičné začala v roce 1999 pracovat ve společnosti Foster + Partners v Londýně. Po návratu do Prahy dokončila diplomovou práci a posléze se znovu vrátila do Foster + Partners, kde prožila dalších sedm let.

Na léta studií vzpomíná takto: „Moje první volba byla geologie, ale pak přišel třeťák, čtvrťák na gymplu a už jsem se musela rozhodovat, kam dál,“ vzpomíná a pokračuje: „Bavilo mě kreslení a modelování věcí. Oba rodiče jsou navíc architekti.“ Po spolupráci s Foster + Partners se později přesunula do architektonického studia Bogle Architects.

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu