ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Inovace a technologie Moderní stavby Dům na Maui a (bez)závěsová kancelář od Dekleva Gregorič Architects

Dům na Maui a (bez)závěsová kancelář od Dekleva Gregorič Architects

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x
5 m 55 s / Autor: Dekleva Gregoric

Dům na ostrově Maui(bez)závěsová kancelář v Lublani od studia Dekleva Gregorič Architects. Dva naprosto odlišné projekty v tomto videu – osamocený rodinný dům na útesu na ostrově Maui (Havaj) a flexibilní kancelář v Lublani (Slovinsko) – spojuje filozofie jejich autorů architektonického studia Dekleva Gregorič Architects. V centru zájmu studia je uživatelovo vnímání architektury a jeho podílení na projektu. Témata nového života ve společenstvích, sdílení, společné účasti a spolupráci jsou hlavním rámcem na člověka orientované architektury, která si klade za cíl podnítit nové interakce s uživateli nebo mezi uživateli navzájem a podporovat jejich účast na procesech projektování a úprav podle jejich potřeb.

Tomu vychází maximálně naproti projekt (bez)závěsové kanceláře, kde se vnitřní uspořádání fluidně proměňuje podle momentálních potřeb a nálad uživatelů prostoru pomocí pohyblivých závěsů. Architekt vychází vstříc proměnlivému duchu dnešní dynamické, impulzivní a různorodé firemní komunity. Kancelářské prostředí musí reagovat na neustálé změny v organizaci pracovních skupin, na výrobní procesy a požadavky na osobní pohodlí a technologický rozvoj. Kancelář se závěsy je pracovním prostorem bez jakéhokoliv předem stanoveného pevného prostorového dělení. Flexibilní pracovního prostředí využívá systém závěsů, které umožňují nespočet uspořádání provozu a vzhledu prostoru.

Zcela odlišně působí dům na útesu na ostrově Maui, solitér zbudovaný jako pevnost vzdorující nespoutaným živlům a chránící své obyvatele před bičujícím větrem, prudkým sluncem a nekonečnou osamělostí. Domov jako útočiště nabývá na tomto místě daleko od všeho na významu tváří v tvář nehostinnému oceánu, který jako by nikde nekončil. Složená plošina střechy poskytuje ochranu před prudkým sluncem a větrem, a zároveň nabízí otevřený prostor pro splynutí s přírodou. Integruje dům do krajiny a vnitřní prostor přitom dělí na několik různých domovů, otevřených i chráněných, komorních i rozlehlých, které volně přecházejí do okolního prostředí, od něhož jsou v zadní části odděleny stěnami ve tvaru U.  

Studio Dekleva Gregorič Architects rozvíjí koncepci „výzkumu designem“ a „designu výzkumem“ prostřednictvím různých projektů, a to buď zadaných, nebo vlastních. V procesu myšlení v architektuře využívají princip opakování, který chápou jako opětovné vyhledávání, opětovné definování, opětovné promyšlení, opětovné působení, opětovné upravení, opětovné využití, opětovné přiřazování, uvědomění a reflexe na různých úrovních: sociální, prostorové, materiální, historické nebo klimatické.

Každý projekt je reakcí na intenzivní výzkum specifických limitů a podmínek, který se stal hlavním tvůrčím nástrojem, jehož cílem je zpochybnit samozřejmé. Proto v jejich tvorbě neexistuje žádný styl, ale spíše systematický přístup k designu s netradičním použitím materiálů, které odhaluje jejich primární povahu. Práce studia překlenuje různé škály a programy, jakož i rozmanitá podnebí a lokality, kde pochopení každého z nich je klíčové pro jemnou reakci na nuance jednotlivých kontextů.

Web – Dekleva Gregorič Architects
Web – (Bez)závěsové kanceláře
Web – Dům na útesu
Facebook – Dekleva Gregorič

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu