ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Města a urbanismus Coliving: Levnější způsob bydlení budoucnosti?

Coliving: Levnější způsob bydlení budoucnosti?

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x
2 m 35 s / Autor: TV Architect Popisek: Gaia Arzilli

Cohousing nebo také coliving je způsob bydlení, jež klade důraz na mezilidské vztahy a současně zachovává a podporuje osobní nezávislost. Snaží se zachovat to nejlepší, co nabízel život v tradičních provázaných vesnických společenstvích, a přenést to do 21. století. (Video je v angličtině)

Coliving (Cohousing) vznikl jako reakce na běžné anonymní formy bydlení a z pragmatických důvodů, jako je participace, spolupráce a vzájemná výpomoc mezi lidmi. Historie tohoto fenoménu se začala psát v sedmdesátých letech dvacátého století v Dánsku, kde jsou dnes už stovky těchto společenství.

V osmdesátých letech byl tento koncept přenesen do USA, kde se od té doby rychle šíří. Existuje zde přes dvě stě cohousingů v nejrůznějších fázích vývoje – od projektů po realizace. Spoustu cohousingových společenství najdeme i v ostatních anglofonních zemích, jako je například Kanada, Austrálie, Nový Zéland, ale také v severní a západní Evropě.

Koncept cohousingu se nedávno začal šířit i do zemí jižní Evropy (Francie, Itálie, Španělsko), a dokonce i zemí Dálného východu (Jižní Korea, Japonsko). Přestože se jedná o země s odlišnou historickou a kulturní zkušeností, jiným ekonomickým postavením i legislativou, tak se v nich cohousing úspěšně šíří.

Jak to funguje

Jde o to přenést vysoký standard bydlení v hotelu do obyčejného bydlení. Každá domácnost má k dispozici plně zařízenou a zcela soběstačnou soukromou bytovou jednotku, stejně jako v běžném bydlení. Užitková plocha bytu je ovšem výrazně rozšířena o společné prostory (interiéry i exteriéry), které sdílejí stejnou měrou všichni obyvatelé komunity. Velmi důležitý je fakt, že se obyvatelé aktivně podílejí na fungování sousedského společenství (a většinou také iniciují projekt i vznik komunity).

K výhodám cohousingu patří nejen bližší mezilidské vztahy, ale také cena. Jedná se totiž o cenově dostupnější alternativu bydlení, což může být pro mnohé lidi vítanou možností. Především vzhledem k tomu, jak například v České republice rostou ceny bytů a ne každý si může byt dovolit.

Napříč generacemi

Přestože trend spolubydlení bývá často chápán jako způsob soužití mladých lidí během studií nebo po nich, cohousing jde ještě dál. V bytech tohoto typu se mohou setkávat mladí lidé, páry s dětmi i bez dětí se seniory, kteří si mohou vzájemně pomáhat, obohacovat se, mluvit spolu.

Typický cohousingový projekt je umístěn na okraji velkého města a žije v něm mezi patnácti a třiceti domácnostmi s obyvateli různého věku. Auta parkují na kraji pozemku, mezi domy jsou pouze cesty pro pěší, dětská hřiště a stoly s lavičkami. Ty umožňují neformální setkávání obyvatel.

Domy jsou řadové s relativně malou obytnou plochou, je v nich veškeré vybavení včetně kuchyně. Mají vlastní malé zahrádky, ale obyvatelé obvykle upřednostňují pobyt na předzahrádkách, které jsou otevřeny do společných prostranství. Tak se lze lépe setkávat se sousedy. V centru se nachází takzvaný společenský dům, jenž je středem komunitního života.

Společné večeře

Tam se obyvatelé mohou účastnit společných večeří, jsou zde herny pro děti, dílna, prádelna a další vybavení. Obyvatelé se dobře znají, protože spolu komunikují už od počátečních plánovacích fází, a vznikají tak mezi nimi různé vazby. Hlídají si navzájem děti, sdílejí společně i různé vybavení, které nepotřebuje každá rodina, například sekačku na trávu, nebo které by si některé rodiny nemohly dovolit.

Existují i vesnická společenství, nebo naopak společenství uprostřed velkých měst. Existují i malé cohousingy začínající na počtu dvou rodin nebo naopak velké se stovkami domácností. 

Podívejte se na rozhovor TV Architect s Gaiou Arzilli, externí konzultantkou ateliéru Stempel&Beneš při Fakultě architektury ČVUT v Praze, která svými slovy popisuje fenomén sdíleného bydlení.  

nyv

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu