ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality BB Centrum slaví 20 let

BB Centrum slaví 20 let

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x
2 m 19 s / 10. 5. 2018 / Autor: TV Architect

Pražské obchodně-administrativní BB Centrum v letošním roce slaví. Je to právě dvacet let, co na restituovaných pozemcích Pražské stavební obnovy vznikla první administrativní budova, a jak podotkl generální ředitel a předseda společnosti PasserInvest Group Radim Passer, šlo také o první kancelářskou budovu postavenou mimo širší centrum hlavního města. Spolupráce mezi investorem a architektem Janem Aulíkem, jehož ateliér navrhl urbanistický plán lokality a celou řadu místních staveb, už trvá dokonce celé čtvrtstoletí. Dnes v prostoru vymezeném ulicí Baarovou a Brumlovkou stojí už sedmnáct staveb a budovat by se zde mělo minimálně do roku 2027.

„Podnětem vzniku a podoby areálu na pozemcích, které můj otec koupil v privatizaci na konci roku 1992, byla vítězná urbanistická studie architektonického studia Aulík Fišer architekti (AFA), se kterým jsme začali spolupracovat, a úspěšná spolupráce trvá dodnes. První dokončenou budovou podle jejich návrhu byla budova C v roce 1998. A prvním velkým nájemcem v této budově byla společnost Hewlett Packard, která sídlí v BB Centru i dnes, jen kvůli své expanzi v jiné budově, v nejnovějším přírůstku areálu, v budově Delta,“ vzpomíná Radim Passer, zakladatel a generální ředitel PasserInvest Group, a.s. 

Jméno Radim Passer je dnes považováno za synonymum úspěšného developera, a to přesto že minimálně posledních pět let naplňuje společnost PasserInvest spíše onu investiční část své činnosti. V roce 2013 se totiž její generální ředitel rozhodl otočit kormidlem a razantně se odchýlit od kurzu. Společnost do té doby stavěla a prodávala budovy jako každý běžný developer, jenže pak přišel nejprve třídenní půst a modlitby a po nich změna. Dnes už je v jejích rukách zpátky většina staveb BB Centra. „Z těch osmnácti budov nepotřebuje žádné změny jenom sídlo ČEZu,“ vysvětluje Radim Passer s tím, že je to také jediná budova, o kterou zatím PasseInvest usilovat nebude, na rozdíl od zbývajících dvou, které ještě vykoupit chybí.

S péčí řádného hospodáře…

Většinu vykoupených budov následně čeká generální rekonstrukce, v současnosti se to týká zejména budov A a B. Kromě toho se na BB Centru aktuálně realizuje přístavba školního pavilonu k základní křesťanské škole Eliáš, která se bude rozšiřovat ještě o střední školu. V blízkosti školy roste atletické hřiště a na místě dvou zbouraných panelových domů se plánuje výstavba apart hotelu. Plány na tuto realizaci pocházejí opět z dílny ateliéru Aulík Fišer architekti. Stejně jako v případě parku, na který se aktuálně mění (ekonomicky výhodnější) parkoviště před sportovním centrem Brumlovka, hotový by měl být letos v červnu.

Kromě výše zmíněného se do roku 2027 ještě plánuje další stavební etapa na BB Centru, ta by měla zahrnovat jak administrativní, tak rezidenční budovy, rozšíření stávajícího parku a vznik dalšího. Celkové investice do areálu by ke konci roku 2027 měly překročit 32 miliard korun a přibližně deset procent z toho jsou náklady, které skupina investuje do nevýdělečných projektů, jako jsou parky, zeleň, sportoviště nebo třeba připravované Muzeum Bible.

Úzká spolupráce mezi skupinou PasserInvest a ateliérem Aulík Fišer architekti nutně vede k otázce, co budou dělat, až bude celá práce hotová. Jan Aulík k tomu však poznamenává, že město není hotové nikdy…

Kateřina Semrádová

 

Milníky v historii areálu podle společnosti PasserInvest Group: 

  • rok 2002, kdy byly dokončeny hned čtyři budovy, tři administrativní a jeden rezidenční projekt,
  • rok 2007, kdy byla otevřena BRUMLOVKA, GAMMA a Budova E,
  • roku 2010 vyrostla nejvyšší budova areálu, budova FILADELFIE, byl vybudován Baarův park a otevřena byla Křesťanská základní škola Elijáš,
  • rok 2012, kdy byl vybudován Rezidenční park Baarova a v neposlední řadě i
  • rok 2015, kdy byla dokončena dosud největší budova BB Centra, DELTA, byla otevřena první etapa parku Brumlovka a začala revitalizace budovy ALPHA a

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2023 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl