ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality BB Centrum slaví 20 let

BB Centrum slaví 20 let

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x
2 m 19 s / 10. 5. 2018 / Autor: TV Architect

Pražské obchodně-administrativní BB Centrum v letošním roce slaví. Je to právě dvacet let, co na restituovaných pozemcích Pražské stavební obnovy vznikla první administrativní budova, a jak podotkl generální ředitel a předseda společnosti PasserInvest Group Radim Passer, šlo také o první kancelářskou budovu postavenou mimo širší centrum hlavního města. Spolupráce mezi investorem a architektem Janem Aulíkem, jehož ateliér navrhl urbanistický plán lokality a celou řadu místních staveb, už trvá dokonce celé čtvrtstoletí. Dnes v prostoru vymezeném ulicí Baarovou a Brumlovkou stojí už sedmnáct staveb a budovat by se zde mělo minimálně do roku 2027.

„Podnětem vzniku a podoby areálu na pozemcích, které můj otec koupil v privatizaci na konci roku 1992, byla vítězná urbanistická studie architektonického studia Aulík Fišer architekti (AFA), se kterým jsme začali spolupracovat, a úspěšná spolupráce trvá dodnes. První dokončenou budovou podle jejich návrhu byla budova C v roce 1998. A prvním velkým nájemcem v této budově byla společnost Hewlett Packard, která sídlí v BB Centru i dnes, jen kvůli své expanzi v jiné budově, v nejnovějším přírůstku areálu, v budově Delta,“ vzpomíná Radim Passer, zakladatel a generální ředitel PasserInvest Group, a.s. 

Jméno Radim Passer je dnes považováno za synonymum úspěšného developera, a to přesto že minimálně posledních pět let naplňuje společnost PasserInvest spíše onu investiční část své činnosti. V roce 2013 se totiž její generální ředitel rozhodl otočit kormidlem a razantně se odchýlit od kurzu. Společnost do té doby stavěla a prodávala budovy jako každý běžný developer, jenže pak přišel nejprve třídenní půst a modlitby a po nich změna. Dnes už je v jejích rukách zpátky většina staveb BB Centra. „Z těch osmnácti budov nepotřebuje žádné změny jenom sídlo ČEZu,“ vysvětluje Radim Passer s tím, že je to také jediná budova, o kterou zatím PasseInvest usilovat nebude, na rozdíl od zbývajících dvou, které ještě vykoupit chybí.

S péčí řádného hospodáře…

Většinu vykoupených budov následně čeká generální rekonstrukce, v současnosti se to týká zejména budov A a B. Kromě toho se na BB Centru aktuálně realizuje přístavba školního pavilonu k základní křesťanské škole Eliáš, která se bude rozšiřovat ještě o střední školu. V blízkosti školy roste atletické hřiště a na místě dvou zbouraných panelových domů se plánuje výstavba apart hotelu. Plány na tuto realizaci pocházejí opět z dílny ateliéru Aulík Fišer architekti. Stejně jako v případě parku, na který se aktuálně mění (ekonomicky výhodnější) parkoviště před sportovním centrem Brumlovka, hotový by měl být letos v červnu.

Kromě výše zmíněného se do roku 2027 ještě plánuje další stavební etapa na BB Centru, ta by měla zahrnovat jak administrativní, tak rezidenční budovy, rozšíření stávajícího parku a vznik dalšího. Celkové investice do areálu by ke konci roku 2027 měly překročit 32 miliard korun a přibližně deset procent z toho jsou náklady, které skupina investuje do nevýdělečných projektů, jako jsou parky, zeleň, sportoviště nebo třeba připravované Muzeum Bible.

Úzká spolupráce mezi skupinou PasserInvest a ateliérem Aulík Fišer architekti nutně vede k otázce, co budou dělat, až bude celá práce hotová. Jan Aulík k tomu však poznamenává, že město není hotové nikdy…

Milníky v historii areálu podle společnosti PasserInvest Group: 

  • rok 2002, kdy byly dokončeny hned čtyři budovy, tři administrativní a jeden rezidenční projekt,
  • rok 2007, kdy byla otevřena BRUMLOVKA, GAMMA a Budova E,
  • roku 2010 vyrostla nejvyšší budova areálu, budova FILADELFIE, byl vybudován Baarův park a otevřena byla Křesťanská základní škola Elijáš,
  • rok 2012, kdy byl vybudován Rezidenční park Baarova a v neposlední řadě i
  • rok 2015, kdy byla dokončena dosud největší budova BB Centra, DELTA, byla otevřena první etapa parku Brumlovka a začala revitalizace budovy ALPHA a

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl