ODEBÍRAT NOVINKY
 

100 let – Zlín, Nový Bor, Lindava a Praha

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

100 let – Hradec Kralové, Luhačovice, Praha

zrušit

1 m 00 s / Autor: CzechTourism

Baťa - obuvnický gigant, který dosáhl světového úspěchu, stavěl pro své zaměstnance domy, školy a nemocnice. České sklo je po staletí žádaným zbožím, ale až s nástupem broušeného a rytého českého křišťálu se sklárny staly světově proslulými. Po zhruba osmdesáti letech byla v prvním patře domu „U Černé Matky Boží“ znovu otevřena kubistická kavárna Grand Café Orient. Teprve v dnešní době si uvědomujeme, že kavárny ve stylu Secese, Art Deco, Art Nouveau najdeme po celém světě, ale kubistická kavárna je na světě pouze jedna.  

Zlín – Fenomén Baťa

Baťa. Synonymum úspěšného podnikání spojeného se sociálním cítěním a empatií. Obuvnický gigant, který dosáhl světového úspěchu, stavěl pro své zaměstnance domy, školy a nemocnice. Zlín je dnes jedním velkým muzeem Baťova vlivu a prozíravosti, architektonického vizionářství a podnikatelské odvahy. Pozoruhodné zlínské muzeum „14. budova Baťovského areálu“ nabízí pouť historií značky i rodiny Baťovy. Nadšenci mohou navštívit i slavný mrakodrap, který udivoval ve své době technickými vymoženostmi. Svému účelu dodnes slouží i komplex dělnických domků nebo odvážný projekt Baťova kanálu. Na Slovensku připomínají působení firmy Baťa např. města Partizánske (dříve Baťovany) či Svit

Zdroj: Spolecnestoleti.cz

Nový Bor – Křehké řemeslo

České sklo je po staletí žádaným zbožím, ale až s nástupem broušeného a rytého českého křišťálu se sklárny staly světově proslulými. Mezi skvosty sklářských mágů najdeme kouzelné secesní ornamenty, křehké vánoční ozdoby, pohádkovou bižuterii, lustry či drobné figurky. V meziválečném období se sklo výrazně uplatňuje v architektuře, současné i historické – od funkcionalistických staveb až po vitráže pražské katedrály. V roce 1920 vznikla v Železném Brodě první česká sklářská škola.

Kamenický Šenov, Nový Bor, Lindava, Jablonec nad Nisou a další sklářská centra se mohou pochlubit muzei, ze kterých vám budou oči přecházet.

Zdroj: Spolecnestoleti.cz

Praha – pražské kavárny – Grand Cafe Orient

Po zhruba osmdesáti letech byla v prvním patře domu „U Černé Matky Boží“ znovu otevřena kubistická kavárna Grand Café Orient. Kubismus v architektuře a užitém umění je ryze český fenomén. A právě Dům U Černé Matky Boží patří k jeho nejvýraznějším představitelům. Byl postaven tehdy jedenatřicetiletým architektem Josefem Gočárem. Jeho výjimečnost nespočívá pouze v jeho fasádě, ale i v kubistickém půdorysu a hlavně v průniku kubismu do interiéru domu, především do prvního poschodí, kde prokazatelně Gočár navrhl kubistický bufet-bar a veškeré pasířské prvky,´jako byly lustry, lucerny a jiné. Kubistická kavárna existovala zhruba deset let a byla zrušena ve dvacátých letech minulého století. Stalo se tak především z důvodu nemodernosti kubistického stylu.

Teprve v dnešní době si uvědomujeme, že kavárny ve stylu Secese, Art Deco, Art Nouveau najdeme po celém světě, ale kubistická kavárna je na světě pouze jedna. Přijďte se proto sami přesvědčit do prvního patra Domu U Černé Matky Boží na Ovocný trh 19 o unikátnosti a nádheře českého kubismu.

Zdroj: Grandcafeorient.cz

Tomáš Nývlt

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu