ODEBÍRAT NOVINKY
 

100 let – Hradec Kralové, Luhačovice, Praha

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Česko země příběhů – 100 let Československa

zrušit

1 m 00 s / Autor: CzechTourism

Hradec Králové je statutární město na východě Čech a je metropolí Královéhradeckého kraje. Leží na soutoku Labe s Orlicí a je součástí hradecko-pardubické aglomerace. Žije zde přibližně 93 tisíc obyvatel. Jedinečné přírodní prostředí Luhačovic inspirovalo architekta Dušana Jurkoviče. Tak zvaný Jurkovičův dům je jedna z prvních staveb, kterou architekt v tomto malebném městečku vytvořil. Stejně tak jako mnohá evropská velkoměsta má i Praha své věhlasné kavárny. V kavárně Obecního domu si můžete spolu se šálkem kávy vychutnat i všudypřítomného genia loci.

Hradec Králové – Královohradecké nábřeží, Muzeum východní Čech

Královehradecká nábřeží nabízí místa pro romantické procházky, jsou prostorem pro zklidnění mysli a osvěžení těla.  Díky mnoha lidem se z Labského nábřeží postupně vytváří místo setkávání zamilovaných duší, debatujících přátel a milovníků kultury. Je velmi lákavé, že se v letních měsících můžeme procházet za zvuku saxofonů při "Nábřeží jazzmanů", odnést si vlastní podobiznu z "Nábřeží umělců", vyzkoušet několik řemesel při "Nábřeží řemeslníků" uspořádat piknik s rodinou apod.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové , původně se jmenovalo Městské historické a průmyslové muzeum, bylo založeno v roce 1880. Sídlí v secesní muzejní budově, postavené v letech 1909 až 1913 architektem Janem Kotěrou. V roce 1995 bylo muzeum prohlášeno národní kulturní památkou. Součástí muzea je také Památník bitvy 1866 na Chlumu.

Zdroj: Hradeckralove.cz

Luhačovice – Jurkovičův dům

Jedinečné přírodní prostředí Luhačovic inspirovalo architekta Dušana Jurkoviče k vytvoření zcela unikátního souboru staveb ve stylu tak zvané lidové secese. V letech 1902–1914 zde zásadně ovlivnil vzhled jednotlivých budov i celý urbanismus luhačovických lázní.

Jurkovičův dům

Je to jedna z prvních staveb, kterou Jurkovič v tomto malebném městečku vytvořil. V roce 1902 provedl základní přestavbu "Janova domu" z 18. století. Tyto dvě staré budovy spojil do jednoho celku, rozšířil o další patro a podkroví. Celou budovu opatřil vně i uvnitř pestrobarevnou malbou. Dům byl ve své době nazýván barevnou pohádkou, v současné době je stavba dominantou a nejkrásnější stavbou v Luhačovicích. Dům byl původně pojmenován po hraběti Janu Serenyim a v roce 1947 pojmenován po svém stvořiteli Dušanu Jurkovičovi. V roce 2002 byla dokončena rekonstrukce této nejcennější budovy lázeňského parku, zdejší služby byly doplněny o bazén, saunu a restauraci pro ubytované hosty.

Zdroj: Luhacovice.cz

Praha – kavárny Obecní dům

Stejně tak jako mnohá evropská velkoměsta má i Praha své věhlasné kavárny, které se v uplynulém století staly centrem kulturního a společenského života. Kavárna Obecní dům je bezpochyby jedním z takových míst.

Ačkoliv vrcholné období umělecké avantgardy a setkání pražské smetánky je věcí minulosti, duch dvacátých let je v kavárně stále patrný. Jedinečné místo nabízí možnost alespoň chvilkového zastavení a vychutnání si šálku lahodné kávy s některým z věhlasných zákusků a k tomu si užívat všudypřítomného genia loci. To vše v jedinečném secesním prostoru.

Zdroj: Obecnidum.cz

Tomáš Nývlt

Doporučené pořady

Osobnosti současné architektury
Nový díl

Osobnosti současné architektury

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2023 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu