ODEBÍRAT NOVINKY
 

100 let – Hradec Kralové, Luhačovice, Praha

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Česko země příběhů – 100 let Československa

zrušit

1 m 00 s / Autor: CzechTourism

Hradec Králové je statutární město na východě Čech a je metropolí Královéhradeckého kraje. Leží na soutoku Labe s Orlicí a je součástí hradecko-pardubické aglomerace. Žije zde přibližně 93 tisíc obyvatel. Jedinečné přírodní prostředí Luhačovic inspirovalo architekta Dušana Jurkoviče. Tak zvaný Jurkovičův dům je jedna z prvních staveb, kterou architekt v tomto malebném městečku vytvořil. Stejně tak jako mnohá evropská velkoměsta má i Praha své věhlasné kavárny. V kavárně Obecního domu si můžete spolu se šálkem kávy vychutnat i všudypřítomného genia loci.

Hradec Králové – Královohradecké nábřeží, Muzeum východní Čech

Královehradecká nábřeží nabízí místa pro romantické procházky, jsou prostorem pro zklidnění mysli a osvěžení těla.  Díky mnoha lidem se z Labského nábřeží postupně vytváří místo setkávání zamilovaných duší, debatujících přátel a milovníků kultury. Je velmi lákavé, že se v letních měsících můžeme procházet za zvuku saxofonů při "Nábřeží jazzmanů", odnést si vlastní podobiznu z "Nábřeží umělců", vyzkoušet několik řemesel při "Nábřeží řemeslníků" uspořádat piknik s rodinou apod.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové , původně se jmenovalo Městské historické a průmyslové muzeum, bylo založeno v roce 1880. Sídlí v secesní muzejní budově, postavené v letech 1909 až 1913 architektem Janem Kotěrou. V roce 1995 bylo muzeum prohlášeno národní kulturní památkou. Součástí muzea je také Památník bitvy 1866 na Chlumu.

Zdroj: Hradeckralove.cz

Luhačovice – Jurkovičův dům

Jedinečné přírodní prostředí Luhačovic inspirovalo architekta Dušana Jurkoviče k vytvoření zcela unikátního souboru staveb ve stylu tak zvané lidové secese. V letech 1902–1914 zde zásadně ovlivnil vzhled jednotlivých budov i celý urbanismus luhačovických lázní.

Jurkovičův dům

Je to jedna z prvních staveb, kterou Jurkovič v tomto malebném městečku vytvořil. V roce 1902 provedl základní přestavbu "Janova domu" z 18. století. Tyto dvě staré budovy spojil do jednoho celku, rozšířil o další patro a podkroví. Celou budovu opatřil vně i uvnitř pestrobarevnou malbou. Dům byl ve své době nazýván barevnou pohádkou, v současné době je stavba dominantou a nejkrásnější stavbou v Luhačovicích. Dům byl původně pojmenován po hraběti Janu Serenyim a v roce 1947 pojmenován po svém stvořiteli Dušanu Jurkovičovi. V roce 2002 byla dokončena rekonstrukce této nejcennější budovy lázeňského parku, zdejší služby byly doplněny o bazén, saunu a restauraci pro ubytované hosty.

Zdroj: Luhacovice.cz

Praha – kavárny Obecní dům

Stejně tak jako mnohá evropská velkoměsta má i Praha své věhlasné kavárny, které se v uplynulém století staly centrem kulturního a společenského života. Kavárna Obecní dům je bezpochyby jedním z takových míst.

Ačkoliv vrcholné období umělecké avantgardy a setkání pražské smetánky je věcí minulosti, duch dvacátých let je v kavárně stále patrný. Jedinečné místo nabízí možnost alespoň chvilkového zastavení a vychutnání si šálku lahodné kávy s některým z věhlasných zákusků a k tomu si užívat všudypřítomného genia loci. To vše v jedinečném secesním prostoru.

Zdroj: Obecnidum.cz

Tomáš Nývlt

Doporučené pořady

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl