ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Zrušení územního plánu jižní Moravy zamítl soud

Zrušení územního plánu jižní Moravy zamítl soud

Zrušení územního plánu jižní Moravy zamítl soud
21. 12. 2017 / Autor: Wikimedia Commons

Krajský soud v Brně zamítl žalobu požadující zrušení zásad územního rozvoje Jihomoravského kraje. Rozhodnutí zveřejnil na úřední desce. Stát a kraj mohou dál připravovat infrastrukturní stavby. Náměstek hejtmana Martin Maleček (Starostové pro jižní Moravu) podle uveřejněné tiskové zprávy rozsudek přivítal.

Kraj schválil dokument, který řeší stavby silnic, železnic, vedení energetických sítí, ale i protipovodňové úpravy krajiny, zásahy do ní v souvislosti s předpokládanou klimatickou změnou loni na podzim před krajskými volbami. Tvůrci studie, Urbanistické středisko Brno a Atelier T-plan, však ponechali v Brně a okolí nejdůležitější silniční a dálniční tahy pouze v územních rezervách a řeší je v územní studii, jejíž výsledky mají být zahrnuté do krajského územního plánu nejdříve v roce 2020.

Kritika dokumentu

Čtrnáct jihomoravských obcí, spolky a fyzické osoby, které podaly žalobu, kritizují dokument, protože podle nich neplní základní funkce. Konkrétně neřeší nadlimitní zatížení některých území a neumožňuje realistický rozvoj dopravní infrastruktury. Navíc bezdůvodně omezuje rozvoj obcí a vlastnická práva jednotlivců rozsáhlými územními rezervami.

Žalobci již několik let usilovali o to, aby kraj neponechával nedořešenou dopravní síť v brněnské aglomeraci, ale aby definitivně určil trasu všech budoucích silnic včetně problematické dálnice či silnice 43 a aby komplexně posoudil vlivy na životní prostředí. Kraj místo toho zvolil cestu územních rezerv a následné územní studie. Ta má dát odpověď na trasu silnice 43 a také na potřebnost Jihozápadní tangenty, proti níž dotčené obce protestují.

Úspěch mohl zastavit klíčové stavby

V případě úspěchu mohla žaloba znovu zastavit přípravu klíčových staveb. Ředitelství silnic a dálnic již několik měsíců připravuje dálnici D52 z Pohořelic na Vídeň. Hejtman Maleček je podle informací ČTK přesvědčený, že rozhodnutí prospěje obyvatelům kraje. „Mělo by to dopady nejen na dopravu, ale kraj by to poznal i ekonomicky,“ uvedl.

Jihomoravský kraj jako poslední neměl územní plán a kvůli tomu nebylo možné stavby ani připravovat. Nejvyšší soud dokument zrušil v roce 2012 a kraj jej musel vytvořit znovu.

ČTK, nif

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu