ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Inovace a technologie Moderní stavby Zeleno-růžový dům v údolí Calanca ve Švýcarsku

Zeleno-růžový dům v údolí Calanca ve Švýcarsku

Zeleno-růžový dům v údolí Calanca ve Švýcarsku
28. 1. 2019 / Autor: dezeen.com Popisek: Kontroverzní dům

Architekt Davide Macculo se řadí mezi radikální architekty. Takový je i jeho zeleno-růžový dům ve švýcarském údolí Calanca, který vznikl ve spolupráci s francouzským vizuálním umělcem Danielem Burenem.

Dům se nachází ve výšce jedenáct set metrů nad mořem na okraji malé obce Rossa nedaleko historického kostela. Jsou tu staré hrázděné domy, vedle nichž růžovo-zelený objekt ve tvaru křížové věže působí na první pohled možná příliš futuristicky a přesvědčit místní, že zapadá do kontextu okolní přírody, nebylo jednoduché. 

Přes odpor místních

„Z tohoto kraje pocházejí moji předci," vysvětluje architekt Macullo důvod, proč se rozhodl umístit svůj atypický víkendový dům do malé horské vsi a proč si ho přes odpor místních prosadil.

Stavbu navrhl ve spolupráci s Danielem Burenem, prominentním francouzským konceptuálním umělcem . Ten je také autorem růžových a zelených pruhů na fasádě domu.

Barvy odkazují k přírodě

„Zatímco zelená má evokovat travnatý povrch země, purpurově růžová zase červánkově zbarvenou letní oblohu nebo brambořík, který tu všude kolem roste. Uhlopříčka rozdělující barvy od sebe kopíruje úhel okolních hor,“ přibližuje architekt. 

Půdorys domu ve tvaru kříže se zaoblenými rohy evokuje věž. Spodní část je zpevněná železobetonem, horní část je pak ze dřeva. Neformálně působí i interiér z přírodního dřeva v tradičním alpském stylu

Okna jsou obrazy

Okna jsou umístěna do různých výšek záměrně. Každé nabízí jiný pohled.  „Na stěnách nemáme obrazy, protože okna jsou obrazy,“ dodává architekt.

Na každém ze dvou podlaží má dům vlastní mezipatro a tvoří samostatný apartmán. Jeden nahoře pro Davida Maculla, druhý v přízemí pro jeho kamarádku Oxanu a její tři dcery. Společným i společenským prostorem je kuchyň s velkým jídelním stolem.

Dům je také navržený tak, aby byl nízkoenergetický a ekologický.

red

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu