ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše Zdeněk Lukeš zamířil do Plzně – pojďte s námi prozkoumat třetí největší synagogu v Evropě i interiéry Adolfa Loose

Zdeněk Lukeš zamířil do Plzně – pojďte s námi prozkoumat třetí největší synagogu v Evropě i interiéry Adolfa Loose

Zdeněk Lukeš zamířil do Plzně – pojďte s námi prozkoumat třetí největší synagogu v Evropě i interiéry Adolfa Loose
24. 9. 2023 / Autor: Štěpánka Šulanová

Historik architektury Zdeněk Lukeš nás ve svém pořadu Skryté poklady architektury pravidelně provází po mnoha významných architektonických místech. Zabývá se jak samotnými budovami, tak jejich interiérem i historií a životními příběhy majitelů či jejich architektů. Tentokrát Zdeněk Lukeš zamířil do Plzně a nevynechal opravdové plzeňské perly. Těmi jsou beze sporu interiéry od architekta Adolfa Loose. Nahlédneme ale i do plzeňské Velké synagogy.

Velká Synagoga Plzeň

Velká synagoga v Plzni je třetí největší stavbou svého druhu v Evropě a pátou na světě. Jedná se o největší synagogu v Česku, která měla údajně pojmout až 2 500 osob. Monumentální stavba v pseudorománském slohu s maurskými prvky byla dokončena v roce 1893.

Skryté poklady architektury - 110. díl - Velká synagoga v Plzni

Loosovy interiéry

Jedinečným architektonickým skvostem je v Plzni soubor osmi dochovaných bytových interiérů od Adolfa Loose. Světoznámý architekt, považovaný za zakladatele moderní architektury, je v západočeské metropoli ve 30. letech 20. století navrhl pro místní židovské podnikatele. Doposud byly zrekonstruovány čtyři interiéry, které jsou také přístupné veřejnosti v rámci prohlídek. Zdeněk Lukeš vás kromě jedinečného designu seznámí i s osobitými příběhy původních majitelů.

Byty od Loose byly velice moderní a nadčasové. Dá se říci, že svými návrhy předběhl svou dobu. Typické je používání kvalitních přírodních materiálů a maximální důraz na promyšlenou funkci a vnitřní uspořádání bytu. Důkazem jsou například precizně vybavené vestavěné skříně či další atypické vychytávky, které měly obyvatelům bytu usnadnit jeho užívání.

Adolf Loos patří k celosvětově uznávaným architektům. Je považován za zakladatele moderního pojetí architektury, a řadí se tak do úzké skupiny nejuznávanějších předválečných moderních architektů jako například Ludwig Mies van der Rohe, Le Corbusier, Frank Loyd Wright. V kontextu evropské architektury 20. století mají plzeňské Loosovy interiéry mimořádnou hodnotu, kterou dokládá i to, že jedině ve Vídni se dochoval větší počet Loosových realizací. Výsledky Loosova působení v Plzni se řadí mezi jeho další významná díla, jako jsou například Müllerova či Winternitzova vila v Praze, dům Tristana Tsary v Paříži či vídeňský obchodní dům Goldman & Salatsch, tzv. Looshaus.

Skryté poklady architektury - 113. díl - Semlerova rezidence (působení Adolfa Loose v Plzni)

Mohlo by vás zajímat

Historické budovy
5 m 55 s

Byt doktora Vogla a byt Krausových (působení Adolfa Loose v Plzni)

V Klatovské ulici 12 se nachází Loosem navržený byt s ordinací pro manžele MUDr. Josefa a Štěpánku Vogelovi. Byt z roku 1928 je dnes součástí prohlídkového okruhu. Vznikl na místě staršího Loosova apartmá pro rodinu Beckovu z roku 1908. Zachoval se zde jen obývací pokoj s jídelnou. Pokoj, jehož stěny zdobí japonské dřevoryty, je obložen dýhou z třešňového dřeva, polosloupy pak mušlovým mramorem, jídelna má obklad ze žlutého travertinu. Zachovala se i část původního zařízení doplněného replikami.

Mohlo by vás zajímat

Historické budovy
4 m 57 s

Brummelův dům (působení Adolfa Loose v Plzni)

Na Husově ulici č. 58 proslulý architekt a novátor Adolf Loos (Brno 1870-1933) upravil starší domek obchodníka se stavebním řezivem Jana Brummela a jeho choti Jany. Průčelí stavby zpurizoval a směrem na západ dostavěl vyvýšenou partii s balkónem. V patře pak vznikl dvougenerační byt pro manžele Brummelovy a také pro matku paní Jany Hedviku Liebsteinovou. Jedná se o enfiládu několika salonů s obývacím pokojem s dubovým obkladem stěn a velkým krbem, dále jídelnu s topolovým dřevem, jíž zdobí velký obraz malíře Roberta Aignera, a pokoje paní Liebsteinové, v nichž dominuje žlutá barva nábytku, stranou je pak umístěna ložnice manželů a další zázemí.

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2023 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu