Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Zajímá vás původ odpadkových košů nebo laviček? CAMP pořádá výstavu CITYBLOK

Zajímá vás původ odpadkových košů nebo laviček? CAMP pořádá výstavu CITYBLOK

Zajímá vás původ odpadkových košů nebo laviček? CAMP pořádá výstavu CITYBLOK
2. 5. 2019 / Autor: CAMP Popisek: Fotografie z vernisáže a happeningu

Parkovací automat, lavička, zábradlí, odpadkový koš, oplocení, rampa. Výstava CITYBLOK v Centru architektury a městského plánování (CAMP) dokumentuje sedmnáct objektů, které výrazně ovlivňují charakter města a které si lidé zvykli nevnímat. Potřebuje Praha čtyřicet čtyři typů odpadkových košů, devět set dvacet vyhlášek, které něco zakazují, či betonová protiteroristická svodidla mnohdy omezující funkci náměstí? CITYBLOK přináší dva pohledy na vybrané objekty. Vysvětluje jejich původ a potřebu pro město a zároveň upozorňuje na jejich často nesmyslné používání i rizika. Výstava se koná v CAMPu do 30. června 2019 a je zdarma.

„Lidé by se neměli přizpůsobovat městu, ale město lidem. Mělo by být otevřenější, bez zbytečných bariér,“ říká Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy, který výstavu symbolicky otevřel odstraněním překážky v podobě mříže zabraňující přístupu do areálu Emauz, sídla CAMPu.

Nevinné objekty a jejich společenské téma

„Vybrali jsme sedmnáct objektů, které se nejčastěji objevují ve městě a popsali jejich výhody i nevýhody. Ve městě je lidé mohou potkávat na každém kroku a jejich přítomnost se zdá být nezbytná. Zvyšují bezpečnost, zpřístupňují nepřístupné, umožňují pobývat venku. Plní svůj dílčí úkol, ale neexistuje pro ně systematický přístup – koncepce, která by brala v potaz širší souvislosti. S každým zdánlivě nevinným objektem se tak pojí složitější společenské téma, které výstava CITYBLOK předkládá,“ doplňuje Ondřej Boháč, ředitel IPR.

Příkladem může být obyčejné zábradlí. Pozitivní funkci plní před školami a na zastávkách, kde brání střetu lidí a aut. Spekulovat nad jeho užitečností je možné v případě oplocování zelených ploch, kde brání lidem v posezení na trávníku. V porovnání se zahraničím je zábradlí v Čechách nebývale mnoho a zvykli jsme se ho používat pro řešení různých problémů ve městě.

Vizuálně nemocné město

Celkem devět set dvacet vyhlášek významně ovlivňuje fungování ve veřejném prostoru Prahy. Zákaz segwayů jistě všichni uvítali, zákaz buskingu však nadobro odstranil pouliční hudební vystoupení. Pražané mohou chodit po deseti tisících přechodech pro chodce, na mnoha místech ovšem chybí. Často jsou umístěny mimo přirozené trasy pohybu lidí, a tak prodlužují jejich cestu. Zároveň je v metropoli mnoho nadchodů či podchodů, které obyvatelům evokují spíše zápach nebo možnost přepadení než bezpečné překročení silnice.

Tématy výstavy se bude zabývat také doprovodný program. Komentovaná prohlídka Vizuálně (ne)mocné město přinese účastníkům pohled na ty největší vizuální neduhy veřejného prostoru metropole, jako jsou bannery zakrývající celé fasády domů, reklamní lavičky, polepy výloh či reklamní poutače bránící volnému pohybu chodců. Prohlídka se uskuteční 4. května od 17 hodin a průvodci budou fotografka Tereza Bonaventurová a architekt Petr Kučera.

IPR, nyv

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl