Za architekturou i v novém roce!

Začal nám nový rok 2023 a i letos se chystá spousta zajímavých akcí a přednášek spojených s architekturou. Připravili jsme pro vás přehled těch nejzajímavějších, na které můžete vyrazit hned v lednu!
Josef Pleskot: Města
Tuto výstavu najdete v Museu Kampa do poloviny února. Akce je jedinečná především svou obsáhlostí, neboť představuje díla významného českého architekta Josefa Pleskota v Praze, Ostravě-Vítkovicích i Litomyšli. Přehlídka představuje jak jednotlivé stavby a projekty, tak i Pleskotův přístup k architektuře.
Semlerova rezidence
Ve vybraných lednových dnech probíhají v Plzni komentované prohlídky Semlerovy rezidence. Jedná se o nejvýznamnější a nejrozsáhlejší realizaci dle konceptu Adolfa Loose v Plzni. Bytový dům rodiny Oskara a Jany Semlerových s interiérem jejich bytu patří k předním památkám moderní architektury ve střední Evropě.
Vily slavných osobností v Bubenči I.
V neděli 8. 1. 2023 můžete vyrazit na komentovanou vycházku pražskou vilovou kolonií Bubeneč. Konkrétně zájemci uvidí domy v okolí bývalé usedlosti Zátorka. Představeny budou nejen významné osobnosti první republiky, ale i příběhy méně známých rodin, které zde žily před druhou světovou válkou. Zájemci se podívají k vile bývalého československého komunistického politika Rudolfa Slánského, Benešově vile, nebo slavné vile Bianca od Jana Kotěry. Procházka připomene nejen osudy vybraných domů v období druhé světové války a jejich poválečnou historii, ale především ty, kteří zde pobývali. I další zajímavé akce má letos na programu organizace Open house Praha!
Vila Stiassni
Do konce ledna můžete také zamířit do Vily Stassni v Brně. Zde se koná výstava vítězných projektů letošního ročníku Ceny Arnošta Wiesnera. Expozice vznikla na základě letité spolupráce Fakulty stavební VUT s vedením metodického centra. Výstava je otevřena pro veřejnost v otevírací době vily Stiassni.
1956–1989: Architektura všem
Expozice se zaměřuje na architekturu a životní styl mezi lety 1956–1989. Výstava prezentuje významná díla ze Sbírky architektury Národní galerie Praha autorů a autorek, jako jsou Václav Aulický, Věra a Vladimír Machoninovi, František Cubr, Karel Prager, Alena Šrámková, tvůrčích kolektivů jako Sial Liberec a další, doplněná o fotografie, filmy z Národního filmového archivu a dobové publikace.
Další zprávy a aktuality

Hrad Helfštýn zažil rekordní sezónu. Hlavním lákadlem je zrekonstruovaný palác

Restaurování glorietu v Růžové zahradě děčínského zámku sklízí velké úspěchy

Legendární pražské kino Atlas se opět otevřelo veřejnosti

Po stopách organické architektury se můžete vydat ve Winternitzově vile

Model fungování Vltavské filharmonie bude mít vliv na financování stavby
