ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Z Moravského náměstí v Brně bude odpočinková zóna

Z Moravského náměstí v Brně bude odpočinková zóna

Z Moravského náměstí v Brně bude odpočinková zóna
7. 2. 2018 / Autor: Wikimedia Commons, Millenium187

Brno za třicet milionů korun zrekonstruuje Moravské náměstí, kde bude odpočinková zóna s restaurací, kavárnou, dětským hřištěm a multifunkční plochou. Informovala o tom městská část Brno-střed. Právě ta má rekonstrukci na starosti. Práce by mohly začít letos, nebo v příštím roce. Nyní se připravuje zadání pro veřejnou zakázku na zhotovitele projektové dokumentace.

Náměstí má dvě části, které rozděluje silnice i s tramvajovými kolejemi. V jedné části je jezdecká socha Jošta a nyní i bruslařské kluziště, v druhé pak zeleň s chodníky a prázdnou fontánou uprostřed. Prostor s chodníky a zelení sloužívá pro vánoční trhy, druhá část pro občasné politické akce nebo jiná setkání. „Přestože je Moravské náměstí největším náměstím v Brně, lidé tudy dnes jen rychle procházejí, protože se zde necítí komfortně. Naším záměrem je udělat z něj moderní, živé, kulturní a rekreační místo,“ uvedl starosta městské části Martin Landa.

Na podobu náměstí proběhla architektonicko-urbanistická soutěž, kterou městská část vyhlásila už v roce 2016. Odborná porota nakonec vybírala z dvaceti návrhů. Ten vítězný, od architektů Janice Šipulové a Martina Sládka, zdůrazňuje náměstí jako místo setkávání lidí a typickou parkovou plochu. Dominantou parku se stane multifunkční plocha pro různé aktivity nazývaná architekty Urban Park Square. „Oválná plocha v centrální části parku by měla sloužit všem možným aktivitám ve všech ročních obdobích. V létě zde mohou děti dovádět mezi vodotrysky, lze tu pořádat výstavy nebo divadelní představení, v noci zde mohou být filmové projekce, koncerty, sportovní přenosy. V zimě počítáme s tradičními adventními trhy, kluzištěm, zkrátka cokoliv bude potřeba,“ uvedl Sládek. K centrální ploše se přimkne zadní terasa s kavárnou a restaurací, která podle Šipulové nabídne výhled na celý park, kostel sv. Tomáše a další brněnské kostelní věže. Bude tam i hřiště s průlezkami. Investorem akce je město.

Před zahájením rekonstrukce parku na Moravském náměstí proběhne v prostoru archeologický výzkum a také průzkum fragmentů Německého domu, který zde stál až do konce 2. světové války. „Reprezentantem německého etnika v Brně se stal Německý dům, vystavěný v centrální ploše náměstí na konci 19. století jako protiváha českému Besednímu domu. Během protektorátu se z místa vzdělanosti stal symbol nacistické germanizace Brna. Po válce se stal objekt nežádoucí a byl zlikvidován. V rámci rekonstrukce parku se počítá s připomínkou Německého domu jakožto mementa. Formu této retrospektivy necháváme volně na účastnících soutěže,“ informoval Michal Doležel, zastupitel a člen Rady městské části Brno-střed.

red, ČTK

Zdroj fotografií: Městská část Brno-střed

Další články na TV Architect:

Krajinářský architekt a urbanista Mark Johnson vystoupí dnes v Brně

Z Dominikánského náměstí v Brně se stane společenský prostor

Vila Tugendhat v Brně od Ludwiga Mies van der Rohe

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2022 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu