ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Výstava v Galerii Jaroslava Fragnera přináší inspiraci udržitelné architektury za polárním kruhem

Výstava v Galerii Jaroslava Fragnera přináší inspiraci udržitelné architektury za polárním kruhem

Výstava v Galerii Jaroslava Fragnera přináší inspiraci udržitelné architektury za polárním kruhem
31. 8. 2022 / Autor: foto: Jiří Havran

Galerie Jaroslava Fragnera si připravila velmi zajímavou výstavu. Tentokrát zavede zájemce za daleký polární kruh. Výstava s názvem NORDIC ARCTIC/ Udržitelná architektura za polárním kruhem představí zajímavé stavby Grónska, Norska včetně Lofot a Špicberků, Švédska a Islandu. Akce bude zahájena 8. září. Galerie tak pokračuje v představování inspirativní severské architektury a udržitelnosti, kterým se pravidelně věnuje v uplynulé dekádě.

V Galerii Jaroslava Fragnera budou zastoupeny projekty od renomovaných ateliérů a architektů jako Bjarke Ingels Group, Dorte Mandrup, Einar Jarmund, Jan Olav Jensen a Børre Skodvin, Peter Zumthor, Sami Rintala a Dagur Eggertsson, Snøhetta, Steven Holl nebo White Arkitekter.

Udržitelnost je v tomto případě vnímána nejen z pozice koncepce stavby, ale i vlivu masivního turistického ruchu na přírodní bohatství. Komplexní zvládnutí tohoto problému, tedy od detailní přípravy soutěží za účasti expertů z mnoha oblastí přes vymezení pouze určitých tras až po jejich estetické vyznění a údržbu, spolu s vnímáním kvality krajiny a důrazem na ekologickou stopu je příkladem dobré praxe a výjimečné architektury v extrémních podmínkách.

Jednotlivé stavby budou na výstavě prezentovány formou fotografické výstavy doplněné o videodokumenty. Fotografie patří v Oslu žijícímu Jiřímu Havranovi, který se tomuto tématu věnuje více než 20 let. Pojetí jeho fotografií nabízí ojedinělý záznam proměny romantických, ale i velmi klimaticky drsných lokalit za polárním kruhem v dialogu s turistickým ruchem.

Výstava vedle turistické infrastruktury představuje i větší stavby, které ve skandinávské Arktidě hrají významnou roli kulturně-společenských center a jsou epicentry společenského života sídel za polárním kruhem.  

Výstava také prezentuje inovativní realizace i projekty, které ukazují širokou škálu architektonických konceptů předních skandinávských ateliérů – BIG, Dorte Mandrup, Henning Larsen, Snøhetta, White Arkitekter, Jensen & Skodvin Architects, Reiulf Ramstad Arkitekter, Rintala Eggertsson Architects nebo Einar Jarmund & Co a dalších. Mnoho z těchto staveb a objektů získalo různá ocenění a staly se základním portfoliem pro odbornou diskuzi napříč vědeckými obory a institucemi včetně univerzit.

Výstava potrvá do 30. října. Na programu je i bohatý doprovodný program, zájemci se mohou těšit na přednášky, debaty či workshopy. Na závěr výstavy bude vydána publikace, která bude i záznamem dlouhodobé spolupráce galerie s norskými a skandinávskými institucemi a autory.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Galerie Jaroslava Fragnera zaostří na téma udržitelné architektury a dřevostaveb

Udržitelná architektura je jedním z hlavních témat Galerie Jaroslava Fragnera posledních let, k předním průkopníkům pak patří práce skandinávských architektů. Nepřekvapí tedy, že hned první výstavou tohoto roku bude A Heart of Wood, na které od 14. ledna představí tvorbu v mezinárodním měřítku vysoce respektovaného švédského atelieru White Arkitekter.

Mohlo by vás zajímat

Architektura a urbanismus
16 m 43 s

Dan Merta (Galerie Jaroslava Fragnera)

Dan Merta pochází z umělecké rodiny, vystudoval dějiny umění a estetiku na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Jako kurátor připravoval od roku 1993 výstavy na Pražském hradě. V letech 1999 – 2008 byl tajemníkem Společnosti Jindřicha Chalupeckého. Mezi lety 1996 – 2000 pracoval také jako vedoucí odboru kultury MČ Praha 3 – Žižkov, kde spoluzakládal novodobou tradici kulturněspolečenských bakchanálií, jako je žižkovský masopust a vinohradské vinobraní. Byl jedním z iniciátorů a zakladatelů Iniciativy za novou Prahu a Tady není developerovo (2011). Od roku 2001 vede Galerii Jaroslava Fragnera.

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu