ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Výstava modelů budov Adolfa Loose v podání kurátora Sakuraie

Výstava modelů budov Adolfa Loose v podání kurátora Sakuraie

 Výstava modelů budov Adolfa Loose v podání kurátora Sakuraie
18. 3. 2019 / Autor: Wikimedia commons/ Palickap Popisek: Witernitzova vila

Profesor tokijské univerzity spolu se svými studenty vystavuje poprvé v Evropě modely nejvýznamnějších staveb Adolfa Loose. Součástí výstavy je i unikátní model Winternitzovy vily, kterou v roce 1932 postavil tento slavný architekt.

Výstava představuje jedinečné propojení, kdy se setká třináct Loosových staveb pod jednou střechou jeho posledního realizovaného objektu. Kurátorem výstavy je profesor Yoshio Sakurai a navštívit ji můžete od 16. 3. 2019 do 16. 6. 2019. 

Jaké modely uvidíte

Výstava obsahuje třináct propracovaných modelů v měřítku 1:50, do kterých je díky odstranitelné boční stěně možné nahlédnout a obdivovat Loosův Raumplan (způsob členění prostoru) včetně vnitřního zařízení. Kromě modelu Winternitzovy vily zde spatříte například pražskou Müllerovu vilu, pařížský dům Tristana Tzary, vídeňské vily Steiner, Rufer a Moller, slavný obchodní dům Goldman & Salatsch či nerealizovaný projekt – dům pro Josephinu Baker. U každého objektu naleznete panel s popisem a podrobnými plány. 

Výstavě předcházela několikaletá práce: Yoshio Sakurai všechny Loosovy realizace osobně navštívil, přeměřil, vyfotografoval a spolu se svými studenty vytvořil dokonalé modely v měřítku 1:50. Své poznatky potom publikoval v uznávaném japonském architektonickém časopise A+U. „Můj zájem o Loose se objevoval postupně. V osmdesátých letech jsem byl v Benátkách na postgraduálním studiu a mezi mé profesory patřili Aldo Rossi a Massimo Cacciari, kteří se Loosovi věnovali a seznamovali s ním i studenty. Bez jakýchkoliv hlubších znalostí Loose jsem tehdy poprvé navštívil Looshaus (obchodní dům Goldman & Salatsch), Loosův bar (Kärtner Bar, známý také jako Americký bar), krejčovský salon Kniže a Manzovo knihkupectví ve Vídni.

V devadesátých letech jsem se začal Loosovi věnovat více, zaujal mne především jeho specifický přístup k prostoru a estetice. O stavbě modelů jeho projektů jsem začal uvažovat po návštěvě Müllerovy vily, kde na mě hluboce zapůsobil její magický prostor. Chtěl jsem pochopit, jak Loos při navrhování svých domů uvažoval, a stavba trojrozměrného modelu se pro to ukázala být klíčová,“ popisuje svoji cestu k Loosovi profesor Sakurai. 

Vliv japonské kultury

Samotný Loos často naopak hledal při své práci inspiraci v japonské kultuře. Její vliv je patrný například v letní jídelně Müllerovy vily, která je inspirovaná japonskými dřevoryty, nebo v Plznibytě Lea Brummela, kde se nachází obdélníkový rastr roštu, evokující japonskou architekturu.

Termín konání akce: 16. 3. 2019 – 16. 6. 2019
Kurátor výstavy: prof. Yoshio Sakurai
Lokalita: Winternitzova vila, Na Cihlářce 10, Praha 5
Otevřeno: neděle až středa 12-18 hodin

Winternitzova vila z.s., nyv

Psali jsme také:

Profesor Sakurai přiblíží stavby Adolfa Loose

Adolf Loos: Lev salonů, bouřlivák a odpůrce tetování

Doporučené pořady

Osobnosti současné architektury
Nový díl

Osobnosti současné architektury

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2023 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu