ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Vysoké Tatry brázdili v roce 1970 olympionici na lyžích

Vysoké Tatry brázdili v roce 1970 olympionici na lyžích

Vysoké Tatry brázdili v roce 1970 olympionici na lyžích
12. 7. 2018 / Autor: Wikimedia commons/ Zoltán Lencse Popisek: Areál snů ve Vysokých Tatrách

Osmadvacáté mistrovství světa v klasických lyžařských disciplínách přivítali v roce 1970 Vysoké Tatry. Problémů a nástrah, které museli organizátoři tehdy řešit, bylo mnoho. Akce však překonala všechna očekávání. Jeho srdcem byl sportovní komplex Areál snů. Jak vypadá areál dnes a jak vypadal v době své největší slávy?

V kalendáři svítilo datum 21. únor 1970 a organizátoři šampionátu měli hlavu v smutku. Na závěrečný ceremoniál akce nechali vytisknout 140 tisíc vstupenek, všechny se však rychle vyprodaly. Také proto stáli před otázkou, co udělat dál. Řešení našli. Potají nechali vytisknout desítky tisíc dalších lístků. Zatímco oficiálně do světa putovalo, že závěrečný ceremoniál sledovalo živě 140 tisíc lidí, neoficiálně se pod můstky na Štrbském Plese tlačilo téměř 200 tisíc diváků. 

Ale vraťme se o několik let zpátky, do doby, kdy Československo o organizaci šampionátu jen snilo. První krok ke splnění tohoto snu udělal organizační výbor ještě v roce 1965, kdy země podala oficiální přihlášku. O jejím osudu se rozhodlo o dva roky později v libanonském Bejrútu.

Tatranský stavební boom

Kandidatura Vysokých Tater měla množství silných soupeřů. O šampionát se tehdy ucházely švédský Falun a německý Garmisch-PartenkirchenČeskoslovenský projekt však odbornou porotu přesvědčil natolik, že porazil všechny soupeře už v prvním kole. Krajinu tak čekala výzva zorganizovat největší sportovní událost svého druhu v historii.

V Tatrách se rozběhlo něco, co bychom dnes označili jako stavební boom. „Když se podíváte, kolik věcí se za tak krátkou dobu postavilo, je to až neuvěřitelné,“ vzpomíná místopředseda organizačního výboru mistrovství světa Ladislav Havran. Říká, že s výstavbou a modernizací Tater tehdy souhlasili všichni. „Nemůžeme mluvit o žádném negativismu, všichni věděli, že se to dělá pro dobrou věc,“ vysvětluje.

Když už, tak už

Výpočet toho, co se stihlo, je úchvatný. Kromě vybudování nových sportovišť se ve Vysokých Tatrách nanovo postavila ozubnicová železnice ze Štrby na Štrbské Pleso, zrekonstruovány byly cesty i tramvajové tratě, postavily se nové hotely, ubytovny i sídliště Lieskovec. Poprad se dočkal moderního letiště. „Kromě hlavních a nutných objektů se stavěly i takové, které nebyly nutné. Příkladem je lanovka ze Starého Smokovce na Hrebienok. Ale víte, když se už jednou stavělo, tak to šlo samo,“ říká dnes s úsměvem Havran.

nyv

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu