Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Vila Tugendhat má nové ochranné pásmo. Poblíž domu se tak nesmí změnit charakter zástavby.

Vila Tugendhat má nové ochranné pásmo. Poblíž domu se tak nesmí změnit charakter zástavby.

Vila Tugendhat má nové ochranné pásmo. Poblíž domu se tak nesmí změnit charakter zástavby.
2. 2. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: Marie Bednář Kacerlová

Vyhlášením nového ochranného pásma Muzeum města Brna po letech dodatečně plní podmínku zápisu vily na seznam UNESCO. V praxi to znamená, že okolí vily se nesmí výrazně proměnit, k přestavbám okolních domů musí dát svolení památkáři a vyjádřit se k nim může i správa vily.

Dosud byla památkově chráněná jen samotná vila, nyní jsou to kromě ulice před objektem i zahrady spojující vilu Tugendhat s vilou Löw-Beer nebo Arnoldovou vilou. Ochranné pásmo je šestkrát větší než samotná zahrada vily Tugendhat.

Památková ochrana zakazuje dělat zásahy do pásma, které by ovlivnily panorama vily. Samotná stavba, ale i její okolí by tak měli zůstat nezměněné pro budoucí generace.

Vila Tugendhat je nejnavštěvovanější brněnskou památkou. Vilu navrhl v roce 1928 Ludwig Mies van der Rohe pro Gretu a Fritze Tugendhatovy. Je unikátní svou konstrukcí, prostorovým uspořádáním, vybavením interiéru, technickým zázemím i začleněním do přírody. Poprvé v dějinách architektury byla při stavbě soukromého domu užita ocelová nosná konstrukce. V letech 2010 až 2012 byla vila zrekonstruována, záměrem oprav bylo stav domu co nejvíce přiblížit původnímu řešení.

 

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl