ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality V Ostravě postaví koncertní halu dle návrhu zahraničního studia

V Ostravě postaví koncertní halu dle návrhu zahraničního studia

V Ostravě postaví koncertní halu dle návrhu zahraničního studia
18. 10. 2018 / Autor: Wikimedia commons/ Dana Fojtíková Popisek: Dům kultury města Ostravy

Novou koncertní halu, která bude v budoucnu stát v Ostravě, navrhne šest zahraničních studií. Vítězná podoba vzejde z mezinárodní architektonicko - urbanistické soutěže. Návrhy budovy, která by měla stát zhruba 1,5 miliardy korun bez DPH, mají studia městu poslat do února, vítěz by měl být znám v červnu.

Město vyhlásilo soutěž 22. srpna a již tehdy oznámilo, že přímo oslovilo tři světová studia-tým amerického architekta Stevena Holla, polské Konior Studio, které navrhlo koncertní halu v Katovicích, a dánský ateliér Henning Larsen Architects. Dánský účastník soutěže navrhl sídlo filharmonie se sálem v Reykjavíku.

Nyní z dalších jednatřiceti zájemců odborná porota vybrala na základě referencí a zaslaných portfolií další tři studia, a to Architecture Studio z Francie, německé Nieto Sobejano Arquitectos a nizozemské Van Dongen-Koschuch Architects and Planners.

Špičková akustika

Koncertní hala by měla stát v sousedství Domu kultury města Ostravy. Město požaduje, aby stavba byla originální nejen z architektonického hlediska, ale zároveň aby měla i špičkovou akustiku. Hala bude zázemím pro Janáčkovu filharmonii Ostrava. Ta dnes sídlí a koncertuje právě v kulturním domě vybudovaném v letech 1956 až 1961 v duchu moderního klasicismu, který již neodpovídá nárokům na moderní koncertní zázemí.

„Porota vybírala z jednatřiceti zájemců o soutěž a byla to poměrně těžká volba, protože všechna studia bylo skutečně renomovaná,“ uvedl primátor Tomáš Macura. Připomněl, že zájemce musel mít reference z podobných typů staveb a zároveň musel prokázat, že je schopen zrealizovat i akustickou stránku. Primátor se domnívá, že vybraná architektonická studia jsou zárukou nejvyšší kvality. „Poslední plnohodnotnou koncertní halou postavenou v našich zemích bylo pražské Rudolfinum z konce 19. století,“ připomněl primátor.

Účelový fond

Soutěž má být dvoukolová, město předpokládá, že do druhého kola postoupí dva, maximálně tři návrhy.

V roce 2017 město zřídilo účelový fond, kam na stavbu haly dává peníze. Dosud do něj vložilo sto milionů korun, další peníze bude vkládat. Podle předpokladů by šest set milionů korun na výstavbu měl přispět stát. Moravskoslezský kraj má zaplatit tři sta milionů korun.

nyv

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu