Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality V Holešově na Kroměřížsku byl slavnostně otevřen zrekonstruovaný vstup do židovského hřbitova

V Holešově na Kroměřížsku byl slavnostně otevřen zrekonstruovaný vstup do židovského hřbitova

V Holešově na Kroměřížsku byl slavnostně otevřen zrekonstruovaný vstup do židovského hřbitova
22. 7. 2020 / Autor: Romana Landová, ČTK. Slavnostní otevření bylo součástí festivalu židovské kultury. Foto: ČT24

V Holešově na Kroměřížsku skončila rekonstrukce vstupu do areálu židovského hřbitova, který je současně kulturní památkou. Opravena je brána, obřadní síň i bývalý domek hrobníka, kde návštěvníci najdou sociální zařízení, kuchyňku i prostor pro odpočinek. Hodnota rekonstrukce se vyšplhala na necelé dva miliony korun.

Nové jsou i ploty a dláždění na dvoře, přes který se na hřbitov chodí. Podstatnou část nákladů, které se vyšplhaly na necelé dva miliony korun, pokryly dotace z evropských peněz. Na úpravy hřbitova přispěla také holešovská radnice.

Od loňského roku je na budově bývalého rabinátu pamětní deska věnovaná hudebnímu skladateli Davidu Meiselovi, který z Holešova pocházel. „Po zániku židovské obce samozřejmě přestal rabinát sloužit svému účelu. Ale zůstal připomínkou nedávné minulosti židovského osídlení Holešova," uvedl památkář holešovské radnice Karel Bartošek. Na hřbitově jsou pochovány i dvě oběti holešovského pogromu, k němuž došlo ve zdejším židovském ghettu 3. prosince 1918. Vojáci nově vznikající Československé armády a katolické holešovské obyvatelstvo tehdy vyplenili veškeré židovské domácnosti. Na dvou místech byly založeny i požáry.

Částečný půdorys základů synagogy připomínají od roku 2017 pískovcové kameny, pomník a informační tabule, na které je popsána historie židovského osídlení v Holešově a osudy nové synagogy. Řádění nacistů v Holešově unikla starší Šachova synagoga, která byla postavena v 16. století a patří mezi nejvýznamnější památky svého druhu v České republice.

Slavnostní otevření opravené části židovského hřbitova a odhalení pamětní desky bylo součástí zahajovacího dne 20. ročníku festivalu židovské kultury Ha-Makom. Přehlídka potrvá v Holešově a blízkém okolí do konce týdne. Nabídne přednášky, koncerty, výstavy, divadelní představení, tanec, čtení Bible v hebrejštině i ochutnávku specialit židovské kuchyně.

Zdroj fotogalerie: Oficiální portál města Holešov, ČT24

Psali jsme také:

Vyšetřování požáru v Nantes pokračuje. Oheň mohl být zapálen úmyslně, zadrženého propustili

Program péče o kulturní instituce čeká prodloužení. Díky němu bylo opraveno Národní muzeum či Státní opera

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl