Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality V Brně obnoví Mendelův skleník

V Brně obnoví Mendelův skleník

V Brně obnoví Mendelův skleník
9. 4. 2020 / Autor: ČTK, Romana Landová. Vizualizace nového skleníku. Foto: designmag.cz

Brněnské architektonické studio Chybík+Krištof navrhlo budoucí podobu Mendelova skleníku, který by měl být obnoven v areálu augustiniánského opatství na Starém Brně. Dokončení stavby je naplánováno na 200 výročí narození Gregora Johanna Mendela v roce 2022.

Gregor Johann Mendel (1822 až 1884) působil jako mnich a později opat augustiniánského kláštera na Starém Brně. Je známý po celém světě jako zakladatel genetiky a objevitel základních zákonů dědičnosti. Své pokusy s křížením hrachu dělal v zahradě starobrněnského kláštera.

V současné době jsou v areálu pouze pozůstatky někdejšího skleníku, jelikož stavbu v 70. letech 19. století zničila bouře. Opatství Staré Brno chce místo obnovit a práci zadalo studiu Chybík+Krištof. Architekti ve svém návrhu vyšli z původní podoby skleníku. Jejich návrh tak například kopíruje původní půdorys budovy.

Stálá expozice Mendelova odkazu

Do struktury nové budovy zakomponovali tři genetické principy, které Mendel formuloval. „Systém je složený z několika druhů stavebních prvků od největších po nejmenší, které své vlastnosti dědí podobně jako Mendelův hrách. Větší množství elementů nám umožnilo subtilnější konstrukci, než by byla standardně možná," uvedl architekt a zakladatel studia Chybík+Krištof Ondřej Chybík.

Všechny technologie, tedy systém tepelných čerpadel, ovládání stínění a vytápění, budou uloženy mimo budovu. Ta bude otevřená do parku a díky kompletně otevíratelným bočním stěnám bude moci maximálně splynout s okolím bez vizuálních bariér. Ve skleníku s ocelovou konstrukcí bude primárně sídlit stálá expozice Mendelova odkazu, ale budou se v něm pořádat i mezinárodní konference, přednášky, bankety, výstavy nebo koncerty. Dokončení stavby je naplánováno na 200 výročí narození G.J. Mendela v roce 2022.

Psali jsme také:

Chybik+Kristof získali mezinárodní ocenění Design Vanguard 2019

TV Architect v regionech: CHYBIK+KRISTOF ARCHITECTS & URBAN DESIGNERS

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu