ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus Územní a strategické plánování půjde v Praze ruku v ruce

Územní a strategické plánování půjde v Praze ruku v ruce

Územní a strategické plánování půjde v Praze ruku v ruce
19. 1. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: IPR

Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) rozhodl o vzniku nové Sekce rozvoje města. Její organizační přípravou je pověřen docent Tomáš Hudeček. Po vzoru zahraničních měst, tak propojí územní a strategické plánování.

Díky Sekci rozvoje města by se tak změní dlouhodobě teoreticky nefunkční koncept. V současném systému městského plánování nejdříve vzniká strategický plán a na jeho základě pak plán územní. Tomu se IPR už v minulosti snažil částečně předejít, když pořizoval Metropolitní a Strategický plán souběžně, nicméně ne ve všech částech působí oba dokumenty harmonicky.

 „Ve velkých městech západní Evropy je již běžné, že strategické a územní plánování vzniká zároveň. Jedno bez druhého totiž v praxi dobře nefunguje. Cílem je usilovat o mnohovrstevnaté město, které myslí na funkčnost, estetiku a zejména na jeho obyvatele,“ popisuje vznik nové sekce Ondřej Boháč, ředitel IPR.

 Příkladem může být vznik nové čtvrti Bubny-Zátory, kdy je hned zpočátku třeba přemýšlet komplexně a nejenom z pohledu územního plánování. Nelze tedy pouze řešit, jak budou uspořádány budovy, jaká bude jejich výška či kudy povedou silnice. Zároveň je totiž nutné již ve fázi plánování přemýšlet nad dalšími strategickými ukazateli jako, kolik škol bude zapotřebí, jaká bude kulturní náplň nové čtvrti, zda je naplánována dostatečná kapacita sportovišť či jaká je její ekonomická udržitelnost.

 Přípravou a následným řízením nové sekce byl v otevřeném výběrovém řízení vybrán Tomáš Hudeček. Územnímu plánování se věnuje i v jeho poslední třídílné knižní publikaci Řízení a správa města.

 Tomáš Hudeček

vysokoškolský pedagog, geograf, docent městského stavitelství a inženýrství a bývalý pražský primátor, již v roce 2011 inicioval a zahájil transformaci tehdejšího Útvaru rozvoje hl. m. Prahy na moderní Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy. V rámci své vysokoškolské praxe přednáší či vede výzkumnou činnost na nejvýznamnějších českých univerzitách (ČVUT, UK, VŠCHT, VŠE, VŠB-TUO). Je autorem či spoluautorem čtyř monografií a desítek odborných publikací.

 

 

 

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu