Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Největší brownfield v centru Prahy by mohl už brzy znát svoji podobu

Největší brownfield v centru Prahy by mohl už brzy znát svoji podobu

Největší brownfield v centru Prahy by mohl už brzy znát svoji podobu
30. 12. 2020 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: IPR

Okolí Florence a Masarykova nádraží je největším brownfieldem v samotném centru hlavního města. Diskuze o jeho budoucím využití delší dobu vyvolávají vášnivé diskuze. Teď by mohla o budoucí podobě lokality rozhodnout mezinárodní urbanistická soutěž.

Se záměrem uspořádat soutěž město Praha souhlasí. Majitelé pozemků ČSAD Praha holding a Masaryk Station Development proto ve spolupráci s hl. m. Prahou, městskými částmi a Institutem plánování a rozvoje (IPR) zorganizují urbanistickou soutěž, která pomůže určit optimální podobu celého území. Soutěž bude vypsána na přelomu února a března 2021. Výsledek pak bude sloužit jako podklad pro změnu územního plánu.

V území, které je vymezené ze západu Masarykovým nádražím a ulicí Na Florenci a z východu areálem autobusovým nádražím Praha Florenc, se nachází klíčové dopravní stavby národního významu. Jejich okolí pak dnes tvoří mnoho transformačních ploch, které již neslouží svému původnímu účelu.

„Na toto území už bylo zpracováno několik studií a návrhů, nicméně k širší dohodě zatím nedošlo. I proto jsme se rozhodli podpořit záměr uspořádat mezinárodní urbanistickou soutěž, která určí, jak rozsáhlá zástavba zde může být a jak bude vypadat veřejný prostor,“ říká 1. náměstek primátora Petr Hlaváček

Do soutěžního workshopu se bude moci přihlásit každý, kdo splní kvalifikační kritéria. Z přihlášených týmů pak porota na základě portfolií vybere 5 týmů, které se zúčastní samotného workshopu. V porotě zasednou urbanisté, architekti, dopravní specialisté nebo městští plánovači. Počítá se i se 3 zahraničními porotci.

„Vítáme iniciativu uspořádat na toto území soutěžní workshop. Rádi poskytneme naše aktuální data a zkušenosti s přípravou této formy soutěže, kterou jsme využili například při plánování budoucnosti Karlova náměstí,“ říká ředitel IPR Ondřej Boháč.

Soutěžní workshop nebude mít vliv na realizaci prvních dvou objektů podél ulice Na Florenci, které již mají vydané územní rozhodnutí. Soutěžící je tedy budou muset ve svých návrzích respektovat.

Psali jsme také:

O kus blíž nové podobě Florence. Magistrátní výbor doporučil změny umožňující výstavbu

 

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl