Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality UNESCO kritizuje rozvoj Prahy. Mnoho odborníků s postojem světové organizace nesouhlasí

UNESCO kritizuje rozvoj Prahy. Mnoho odborníků s postojem světové organizace nesouhlasí

UNESCO kritizuje rozvoj Prahy. Mnoho odborníků s postojem světové organizace nesouhlasí
9. 1. 2020 / Autor: Romana Landová, t.z. UNESCO kritizuje Prahu. Foto: Pixabay.com
#kritika #UNESCO
další

Politici a úřady v této době zpracovávají oficiální reakci na obsáhlou kritickou zprávu ze strany UNESCO. Ta hrozí, že metropoli zařadí na seznam ohrožených památek světového dědictví. Vymezuje se proti připravovanému novému stavebnímu zákonu, pražskému Metropolitnímu plánu i proti některým konkrétním již realizovaným nebo připravovaným stavbám v metropoli.

Mnoho odborníků s postojem UNESCO nesouhlasí. „Pokud by se UNESCO rozhodlo Prahu kvůli pár projektům mimo centrum města vyloučit nebo dát na seznam ohrožených měst, bude to jeho ostuda, ne naše. Drážďany byly z UNESCO vyloučeny, protože si postavily most, který odsouhlasili lidé v referendu a co se stalo? Nic. Možná mají o pár čínských a ruských turistů méně a to není něco, kvůli čemu bychom měli brečet,“ říká známý architekt a vysokoškolský profesor Zdeněk Fránek, který je jedním ze zakládajících členů Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR).

Usnesení UNESCO kritizuje i Jan Jehlík, profesor a vedoucí katedry urbanismu na Fakultě architektury ČVUT. Ten pro iRozhlas.cz řekl: „UNESCO není nadřízený orgán a má jen koordinační funkci. Závěry zprávy by tak měly být hlavně předmětem debaty. S něčím souhlasit nemusíme, Česko je koneckonců suverénní stát. Média ze zprávy udělala průšvih, kterým ve skutečnosti není. Praha není jenom obrázek. V minulosti se kulturní hodnoty tvořily stavbou nových a nových vrstev města v různých slozích a stylech, což je na Praze úžasné. I naše generace by měla mít možnost něco přidat.“

Základní konflikt

Současná diskuze ohledně UNESCO se paradoxně nevede o samotném nejhodnotnějším centru, tedy o Pražské památkové rezervaci, ale o jejím ochranném pásmu, které je suverénně největší na světě. Zatímco třeba Řím a Paříž žádná ochranná pásma nemají, Vídeň má chráněnou zónu více než desetkrát menší.

Problémem je i rozpolcená společnost. Jedna říká, že v roce 1992 jsme se zapsali, a tak to vše musí zůstat tak jak je. Druhá myslí, že všechny hodnoty máme zachovat a chránit, ale musíme město také rozvíjet, doplňovat ho o další vrstvy a umožnit v něm nějaký život. „A to je náš základní konflikt, který nikdy nebyl vyřešen, a pokud si ho sami mezi sebou nevyřešíme, tak s UNESCO nebude klid,“ soudí ředitel Institutu plánování a rozvoje (IPR) Ondřej Boháč.

Příklad z Vídně

Možná by čeští politici měli k UNESCO přistupovat stejně jako Vídeň, které je známé tím, jak pečuje o své památky. Přesto ji světová organizace zařadila na seznam ohrožených památek. „UNESCO chce postupovat exemplárně a hrozí Vídni vyškrtnutím za projekt, který současný stav ve skutečnosti zlepšuje. Vídeň se drží své strategie a sebevědomě vyjednává. A v tom ji musíme následovat,“ uvedl před časem architekt a popularizátor architektury Martin Kloda.

Psali jsme také:

V UNESCO jednají o přijetí nových míst. Z Čech to možná bude město Žatec

Objevte Česko: Památky UNESCO – Praha

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl