ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Studentská architektonická soutěž zná vítěze. Studenti si rozdělili 175 tisíc korun a vítěz získal i stáž u Josefa Pleskota

Studentská architektonická soutěž zná vítěze. Studenti si rozdělili 175 tisíc korun a vítěz získal i stáž u Josefa Pleskota

Studentská architektonická soutěž zná vítěze. Studenti si rozdělili 175 tisíc korun a vítěz získal i stáž u Josefa Pleskota
29. 3. 2019 / Autor: Central Group Popisek: První místo

Vítězové studentské architektonické soutěži Central Group jsou již známí. Nejlepší tři studentské návrhy na téma „Unikátní stavba na komplikovaném místě“ si mezi sebou rozdělily finanční odměnu sto sedmdesát pět tisíc korun. Vítěz, který získal šek na sto tisíc korun, se navíc může těšit na stáž v ateliéru předního českého architekta Josefa Pleskota. Vyhlášení se uskutečnilo na včerejším společenském večeru, který se konal u příležitosti Summitu architektury a rozvoje, jehož pořadatelem je Sdružení pro architekturu a rozvoj. Porotci, mezi které patřili historik architektury Zdeněk Lukeš a architekti David Vávra, Adam Gebrian či Ondřej Chybík, vybírali z téměř čtyřicet návrhů.

Central Group podporuje touto formou studenty českých vysokých škol již mnoho let. Pořádáním studentských architektonických soutěží tak dlouhodobě přispívá ke vzdělávání nastupující generace architektů. „Pro nás jako největšího rezidenční stavitele v zemi je velmi důležité podporovat rozvoj vzdělávání v tomto prestižním oboru. Z ohlasů předních architektů i samotných studentů víme, že získaná zkušenost z přípravy projektu pro architektonickou soutěž je pro jejich další přemýšlení a směřování velmi důležitá,“ řekl Dušan Kunovský, šéf Central Group a iniciátor soutěže.

Unikátní stavba na komplikovaném místě

Do 11. ročníku studenti přihlásili celkem třicet šest návrhů. Jediným, ale o to atraktivnějším tématem, byla „Unikátní stavba na komplikovaném místě“. Porotě předsedal historik architektury Zdeněk Lukeš, kterému se zadání soutěže velmi zamlouvalo. „Letošní ročník se povedl a bylo to dáno zejména velmi dobře zvoleným tématem. Viděli jsme sice poměrně dost konvenčních návrhů, ale zároveň se našlo hned několik staveb, které rozhodně konvenční nebyly. A právě ty jsme se snažili vyzdvihnout“, zhodnotil tento ročník Lukeš.

Mezi porotci jednoznačně převažoval názor, že pořádání architektonických soutěží je nejen pro studenty velmi důležité. „Je skvělé, že u nás taková příležitost pro studenty vůbec existuje, tedy že se studenti a později architekti účastní soutěží, protože to je pro ně do budoucna naprosto zásadní věc“, ocenil pořádání soutěže architekt a herec David Vávra.

Soustředit se na prostor kolem sebe

Adam Gebrian, známý propagátor architektury, zase pozitivně hodnotil možnost stáže v ateliéru Josefa Pleskota.  „Během studia jsem měl možnost poznat zevnitř dvě zahraniční kanceláře a mohu potvrdit, že pro mě byla tato zkušenost zásadní. Vítězovi bych doporučil, aby měl otevřené oči a sledoval, co se kolem něj děje, a aby se nekoncentroval jen na svou vlastní práci, ale aby se soustředil na prostor a na to, co se v něm odehrává,“ doporučuje Gebrian.

Právě stáž v ateliéru Josefa Pleskota byla i pro vítěze loňského ročníku Václava Ulče velkým přínosem. Vloni uspěl v kategorii Praktické a efektivní bydlenínávrhem bytového domu na pražském Břevnově. „Měl jsem možnost nahlédnout doslova pod pokličku místa, kde vznikají tak výrazné projekty. Už na začátku nás Josef Pleskot upozornil na to, že se nejedná o žádné místo zázraků. Přesto všichni vidí, že tam vznikají opravdu výjimečné stavby a podle mého názoru je to právě osobností architekta Pleskota, který i v běžném prostředí dokáže podávat takové výkony,“ ocenil přínos stáže Ulč.

Výsledky studentské architektonické soutěže Central Group

Vítěz získal odměnu 100 000 Kč a stáž u architekta Josefa Pleskota. Student na druhém místě
50 000 Kč a třetí místo pak 25 000 Kč.

1. místo (100 tis. Kč + stáž u architekta Josefa Pleskota)

Jakub Wiesner, Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Ulice Divadelní

 

2. místo (50 tis. Kč)

Ondřej Blaha a Alžběta Widholmová, Akademie výtvarných umění v Praze

Nekropole metropole (práce vznikla na Fakultě architektury ČVUT v Ateliéru Ondřeje Císlera)

 

3. místo (25 tis. Kč)

Lenka Levíčková, ČVUT - Fakulta architektury

Centrum duševního zdraví

 

Central Group

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl