Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Starosta Prahy 1 chce dočasně zakázat krátkodobé ubytování

Starosta Prahy 1 chce dočasně zakázat krátkodobé ubytování

Starosta Prahy 1 chce dočasně zakázat krátkodobé ubytování
12. 3. 2020 / Autor: Romana Landová, ČTK. Opatření by se týkalo airbnb. Foto: Pixabay.com

Starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN) chce v rámci opatření proti šíření koronaviru dočasně zakázat krátkodobé ubytovací služby. Problémem by se měla zabývat Bezpečnostní rada státu. Podle České asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí (ČAPUS) je vyjádření Prahy 1 neopodstatněné.

Na setkání pražských starostů Petr Hejma (STAN) zmínil případ, kdy dvěma francouzským turistům ubytovaným v Příčné ulici v centru hlavního města po návratu do vlasti potvrdili nákazu. Problémem by se měla zabývat Bezpečnostní rada státu. Česká asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí (ČAPUS) považuje vyjádření Prahy 1 za neopodstatněné.

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) o řešení problému na bezpečnostní radě po dohodě se starosty jednotlivých městských částí požádal ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). „Pan ministr mi přislíbil, že se tím Bezpečnostní rada státu bude zabývat. Stejně tak jsem o tom hovořil minulý týden s panem premiérem (Andrejem) Babišem, který uznal, že krátkodobé ubytovací kapacity jsou v současné situaci opravdu problém. Jsem rád, že v této záležitosti sdílíme stejný názor," sdělil Hřib.

Zákaz v ostatních zařízeních

Pokud by měly být krátkodobě zakázány služby typu Airbnb, muselo by podle zástupce ČAPUS Matěje Koutného město zakázat také ubytování ve všech ostatních zařízeních včetně hotelů. Pobyt jednotlivců a malých skupin v bytech je podle něj menším rizikem, než pobyt skupin v hotelech a jejich společných prostorech. „Náš úklidový tým každý z bytů po odjezdu hostů pečlivě dezinfikuje. Zároveň máme mechanismy, jak informovat všechny hosty při příjezdu o postupu prevence a případných vyšetřeních při podezření na nákazu," uvedl.

Souvislost s ubytováním přes platformu Airbnb má podle hygieniků také nakažený pražský taxikář. Právě jeho případ se stal prvním případem nákazy bez vazby na Itálii nebo jinou rizikovou zemi a byl jedním z impulzů pro zavedení bezprecedentních opatření včetně zavření škol či zákazu všech akcí nad sto účastníků. Muž i s příznaky nákazy tři dny řídil taxi, navíc pronajímá byt přes Airbnb a byli u něj ubytováni Němci, od kterých se možná nakazil.

Psali jsme také:

Od nového roku musí platit ubytovací poplatek i platformy typu Airbnb

Současná situace neodpovídá původní myšlence sdílené ekonomiky, myslí si primátor Prahy o službách typu Airbnb

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl