Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Současná situace neodpovídá původní myšlence sdílené ekonomiky, myslí si primátor Prahy o službách typu Airbnb

Současná situace neodpovídá původní myšlence sdílené ekonomiky, myslí si primátor Prahy o službách typu Airbnb

Současná situace neodpovídá původní myšlence sdílené ekonomiky, myslí si primátor Prahy o službách typu Airbnb
3. 2. 2020 / Autor: Romana Landová, ČTK. Airbnb by se v Praze mohlo zpřísnit. Foto: Pixabay.com

Konec pronajímání celých bytů. Primátor Prahy Zdeněk Hřib pro britský list The Observer uvedl, že by si turisté mohli pronajímat pouze jeden pokoj v bytě či domě, kde zároveň bydlí i majitel. Naráží tím na podle něj neuspokojivou situaci sdílené ekonomiky.

Primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib pro britský list The Observer řekl, že Praha by chtěla, aby vlastníci nemovitostí měli zakázáno pronajímat celé byty. Výjimkou by bylo, kdyby byli pronajímatelé vlastníky a byt by opustili jen na přechodnou dobu. Turisté, kteří by chtěli ubytovat prostřednictvím Airbnb, by si mohli pronajímat pouze jeden pokoj v bytě nebo domě, ve kterém bydlí také jeho majitel.

Tento nápad je podle Hřiba hlavním bodem programu, jehož cílem je vrátit Prahu zpět lidem v Praze a zmírnit negativní dopady turistiky. „V minulosti jste mohli omezit počet turistů ve městě jednoduše schválením určitého počtu hotelů o určité kapacitě při procesu udílení stavebního povolení. Nyní Praha nemůže omezit ubytovací kapacity pro turisty. Čísla jsou opravdu kritická," řekl.

Sdílená ekonomika

Zatímco v roce 2000 Česko navštívilo na 2,6 milionů turistů, o osmnáct let později se počet vyšplhal na 8 milionů. Zájem turistů o Prahu by měl v budoucnu růst, nicméně infrastruktura ani finance města na to nejsou dostatečně vybavené.

Podle Hřiba současná situace neodpovídá původní myšlence sdílené ekonomiky - nechat turisty bydlet u vás doma, připravit jim snídani a říct jim něco zajímavého o městě. „Je to pouze rozptýlený hotel, kde zneužíváte pohodlí ostatních občanů města, místních obyvatel, a snažíte se vydělat na jejich úkor," poznamenal. Dále uvádí, že východiskem by bylo  regulovat Airbnb tak, aby byla zachována původní myšlenka sdílené ekonomiky. Byl by sice stále možný pronájem pokoje v domě, nebylo by však možné pronajmout celý byt, pokud není obydlen, nebo pronajímat ho po celý rok.

Vlastní zákony

Primátor chce přesvědčit ministerstvo pro místní rozvoj, aby podpořilo zákony umožňující místním samosprávám vydávat vlastní zákony a vyhlášky o krátkodobých pronájmech podle místních podmínek. Podobné snahy v minulosti nevyšly, přesto Praha není jediné město v Evropě, které zavádí vlastní omezení Airbnb a dalších podobných služeb. Například Amsterodam loni v lednu zpřísnil pravidla pro pronájem celých domů na méně než 30 dnů z nynějších 60 dnů.

Psali jsme také:

Od nového roku musí platit ubytovací poplatek i platformy typu Airbnb

Praha zapůjčí své pozemky na Vítězném náměstí

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl