Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Skončilo připomínkové řízení ke kritizovanému stavebnímu zákonu

Skončilo připomínkové řízení ke kritizovanému stavebnímu zákonu

Skončilo připomínkové řízení ke kritizovanému stavebnímu zákonu
27. 12. 2019 / Autor: Romana Landová. MMR má čas do konce ledna. Foto: Pixabay.com, Roman80

Nový stavební zákon kritizují nejen velká města, ale i památkáři, hasiči či ministerstvo vnitra. Úřad ministryně Kláry Dostálové (za ANO) bude muset připomínky, které mohly úřady podávat do 23. prosince, zpracovat do konce ledna.

Proti se postavilo 55 z 63 připomínkových míst. Jde kupříkladu o Královéhradecký kraj, Prahu i další velká města včetně památkářů, hasičů a ministerstva vnitra. „Jde o významnou změnu, která velmi ostře zasahuje do činnosti krajů, měst a obcí, a to i v oblasti samostatné působnosti. Jde v podstatě o rozbití spojeného modelu veřejné správy a návrat k centralizaci. Existuje také skrytá hrozba ve formě vyvlastňování ve prospěch developerů, které ohrožuje nejen obce a města, ale i soukromé vlastníky," uvedl hejtman hradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD).

Vedení Prahy kritizuje krátkou dobu pro připomínkování zákona a šedesátidenní lhůtu pro vygenerování automatického povolení stavby v případě nečinnosti, což by mohlo být v rozporu s veřejnými zájmy. „Taková rozhodnutí by vůbec nesplňovala nároky, která jsou kladena na úřední rozhodnutí a byla by nepochybně rušena soudy," řekla radní Hana Kordová Marvanová (za STAN).

O připomínkách k návrhu zákona Praha diskutovala také s dalšími městy, například Brnem, Ostravou, Plzní či Libercem. „Máme na to dost překvapivě stejný názor. Města začínají být významným ekonomickým prostorem, je v nich čím dál víc obyvatel a ten zákon to musí nějakým způsobem zohledňovat. Tak, jak to bylo připraveno, tak zákon bral městům významné pravomoci zejména v územním plánování. V tom máme jednotu napříč městy i politickými stranami," řekl náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09). Minulý týden se proto zastupitelé pěti největších měst sešli s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou (za ANO), aby jí sdělili své výhrady.

Plánované převádění úředníků

S návrhem nesouhlasí i památkáři. Český národní komitét Mezinárodní rady pro památky a sídla (ICOMOS), který podobu zákona kritizuje dlouhodobě, se shodl na tom, že by měl být zrušen. „Nový stavební zákon svou konstrukcí rozhodovacích kompetencí zcela ignoruje celou oblast péče o památky," uvádí rada. 

V memorandu ICOMOS uvádí, že návrh zákona rezignoval na ochranu veřejných zájmů v ochraně kulturního a přírodního bohatství a dává přednost jednostranným zájmům stavební lobby, zastoupené zpracovatelem zákona, tedy Hospodářskou komorou. Dále uvádí, že návrh zákona je v rozporu s platnými českými zákony i s povinností respektovat mezinárodní úmluvy, kterými český stát potvrdil zodpovědnost zachovat kulturní odkaz minulých epoch.

Proti zákonu jsou i hasiči a ministerstvo vnitra, kterému vadí plánované převádění úředníků, kteří povolují stavby, z obcí na stát. Podle ministerstva vnitra by náklady spojené s přesunem 13.500 úředníků a spisů dosáhly 32 miliard korun. Riziko v převedení rozhodovacích pravomocí z místních samospráv na ústřední orgán vidí i Svaz měst a obcí. Vznesl víc než 50 konkrétních připomínek a zhruba dvacítku obecných. Ministerstvo pro místní rozvoj v čele s Klárou Dostálovou (za ANO) by mělo všechny připomínky zpracovat do konce ledna.

Psali jsme také:

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová v rozhovoru pro SAR: Fikce souhlasu by mohla být v září, nový stavební zákon za dva roky

Česko novelizovalo k 1. lednu 2018 stavební zákon

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl