CZ
  • EN
Více kanálů
Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Schubertovu vilu přestaví na komunitní centrum

Schubertovu vilu přestaví na komunitní centrum

Schubertovu vilu přestaví na komunitní centrum
13. 3. 2018 / Autor: Roman Sedláček
Schubertovu vilu přestaví na komunitní centrum

Město Hrádek nad Nisou nechá přestavět slavnou Schubertovu vilu. Sídlo, které se nachází v centru města, v minulosti sloužilo jako jesle či kancelář Červeného kříže. Místo knihovny, která se v prostorách domu nachází dnes, tu vznikne komunitní centrum. Práce by měly začít v létě tohoto roku. Rekonstrukce historické stavby bude rozdělena do dvou etap. Přestavba bude podle odhadů stát 30 milionů korun.

Historické rodinné sídlo továrníka Hermanna Schuberta, který před druhou světovou válkou vlastnil továrnu na výrobu nití, projde v následujících měsících důkladnou rekonstrukcí. Důvodem je přestavba budovy na komunitní centrum, které poskytne útočiště místním spolkům a neziskovým organizacím.

Vila byla vybudována roku 1924 podle návrhu význačné architektonické kanceláře Lossow & Kühne, která mimo jiné navrhovala i velkolepou budovu hlavního nádraží v Lipsku nebo činoherní divadlo v Drážďanech.

Dům sloužil po druhé světové válce jako jesle, byla zde i kancelář hrádecké organizace Českého červeného kříže. Od roku 1997 je v prostorách vily knihovna. Ta se kvůli změnám přestěhuje do budovy, která má vyrůst na pozemku bývalé městské pekárny. Prostory v prvním patře využívají mateřské centrum Korálek nebo společnost Člověk v tísni. Nacházejí se tam také dvě bytové jednotky.

Podle starosty města Hrádek nad Nisou by práce na přestavbě měly začít v létě. „Rekonstrukce vily je rozdělena do dvou etap. Město před několika dny obdrželo prováděcí projektovou dokumentaci, což je základ pro výběrové řízení,“ řekl starosta.

Radnice podle něj připraví veřejnou soutěž na dodavatele a nejpozději v červnu by už mohl být znám vítěz. Práce by pak mohly začít o prázdninách. Vila bude mít novou střechu, kompletní rekonstrukce čeká mohutný objekt od sklepů po podkroví spolu s rozvody elektřiny, vody a kanalizace. Restaurovat se bude i vnitřní dřevěné vybavení vily, okna i dveře.

Přebudování bývalého továrníkova sídla bude podle odhadů stát 30 milionů korun. Radnice na ni získala 18 milionů z Integrovaného regionálního operačního programu.

nyv

Partneři

Odborní partneři

Mediální partneři

Kanály

Hledáte inspiraci na bydlení?

Chcete vědět, co se staví ve Vaší lokalitě a proč? TV Architect Vám přináší zpravodajství o plánování staveb a architektuře v ČR. Jsme kombinace online televizního kanálu, kterým proudí rozhovory s předními světovými i tuzemskými architekty a videa o nejzajímavějších projektech.
© 2018 TV Architect s.r.o. - Spojujeme svět architektury
Vytvořeno v Beneš & Michl