ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Schubertovu vilu přestaví na komunitní centrum

Schubertovu vilu přestaví na komunitní centrum

Schubertovu vilu přestaví na komunitní centrum
13. 3. 2018 / Autor: Roman Sedláček

Město Hrádek nad Nisou nechá přestavět slavnou Schubertovu vilu. Sídlo, které se nachází v centru města, v minulosti sloužilo jako jesle či kancelář Červeného kříže. Místo knihovny, která se v prostorách domu nachází dnes, tu vznikne komunitní centrum. Práce by měly začít v létě tohoto roku. Rekonstrukce historické stavby bude rozdělena do dvou etap. Přestavba bude podle odhadů stát 30 milionů korun.

Historické rodinné sídlo továrníka Hermanna Schuberta, který před druhou světovou válkou vlastnil továrnu na výrobu nití, projde v následujících měsících důkladnou rekonstrukcí. Důvodem je přestavba budovy na komunitní centrum, které poskytne útočiště místním spolkům a neziskovým organizacím.

Vila byla vybudována roku 1924 podle návrhu význačné architektonické kanceláře Lossow & Kühne, která mimo jiné navrhovala i velkolepou budovu hlavního nádraží v Lipsku nebo činoherní divadlo v Drážďanech.

Dům sloužil po druhé světové válce jako jesle, byla zde i kancelář hrádecké organizace Českého červeného kříže. Od roku 1997 je v prostorách vily knihovna. Ta se kvůli změnám přestěhuje do budovy, která má vyrůst na pozemku bývalé městské pekárny. Prostory v prvním patře využívají mateřské centrum Korálek nebo společnost Člověk v tísni. Nacházejí se tam také dvě bytové jednotky.

Podle starosty města Hrádek nad Nisou by práce na přestavbě měly začít v létě. „Rekonstrukce vily je rozdělena do dvou etap. Město před několika dny obdrželo prováděcí projektovou dokumentaci, což je základ pro výběrové řízení,“ řekl starosta.

Radnice podle něj připraví veřejnou soutěž na dodavatele a nejpozději v červnu by už mohl být znám vítěz. Práce by pak mohly začít o prázdninách. Vila bude mít novou střechu, kompletní rekonstrukce čeká mohutný objekt od sklepů po podkroví spolu s rozvody elektřiny, vody a kanalizace. Restaurovat se bude i vnitřní dřevěné vybavení vily, okna i dveře.

Přebudování bývalého továrníkova sídla bude podle odhadů stát 30 milionů korun. Radnice na ni získala 18 milionů z Integrovaného regionálního operačního programu.

nyv

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu