ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Schodiště Bono publico v Hradci Králové je uzavřeno

Schodiště Bono publico v Hradci Králové je uzavřeno

Schodiště Bono publico v Hradci Králové je uzavřeno
7. 8. 2018 / Autor: Vlastimil Weiner Popisek: Schodiště Bono publico

Uzavřením krytého schodiště Bono publico v historickém centru Hradce Králové dnes dopoledne začala druhá etapa náročné opravy této stavby. Historické schodiště bude uzavřeno do konce roku. Empírová stavba z roku 1810 je zapsaná v seznamu kulturních památek.

Lidé mohou po dobu oprav využít nedaleké schodiště u krajského úřadu nebo Gočárovo schodiště, vzdálené sto padesát metrů druhým směrem k zdravotnické škole. „Dnes dopoledne bylo schodiště uzavřeno. Opravy potrvají tak dlouho, jak počasí dovolí," řekl Michal Komárek z kanceláře primátora. Podle něj uzavírka skončí zimní stavební přestávkou a práce by pak měly pokračovat na jaře 2019.

Co je to?

Schodiště Bono publico, svým názvem odkazující na „veřejné dobro“, propojuje Velké náměstí na vyvýšeném historickém centru Hradce Králové s níže položenou třídou Komenského. Vystavěno bylo na místě původní Rybářské fortny, tedy vedlejšího průchodu opevněním, která stejně jako pozdější schodiště ústila na náměstí mezi biskupskou rezidencí a domem U Špuláků. Důvodem jeho vybudování byl snazší přístup z vlastního města k tehdejším kasárnám královéhradecké pevnosti.

Má sedmdesát stupňů, je charakteristické třemi věžičkami postavenými nad třemi odpočívadly.  Schodiště dnes tvoří frekventovanou spojnici mezi starým městem a areálem středních a vysokých škol.

Archeologové odhalí základy

Loni na podzim stavbaři zdivo schodiště ošetřili odsolovacími omítkami a zabudovali do něj speciální technologii proti vzlínání vody z podloží, takzvanou elektroosmózu.


Ve druhé etapě oprav mají být kompletně vyměněny schodnice, které budou stejně jako původní, tedy dubové. Archeologové také odhalí zdivo a základy z vnějších stran objektu, což umožní další sanaci památky. Podle radnice není vyloučeno ani další zdržení stavby. Stavbaři na schodišti udělají též nové vnitřní a venkovní omítky, osadí nová okna v tamburech nad odpočívadly, vymění měděné krytiny na střechách a římsách, položí novou pískovcovou a žulovou dlažbu.

Udělají i sadové úpravy v okolí, osvětlení a ozvučení objektu. Čeká je i řada dalších sanačních prací a opatření proti vlhkosti. Aby schodiště přestalo být cílem vandalů, bude tam instalován kamerový systém napojený na městskou policii.

red

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu