ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Zemřel Stanislav Hubička, autor Nuselského mostu

Zemřel Stanislav Hubička, autor Nuselského mostu

Zemřel Stanislav Hubička, autor Nuselského mostu
9. 8. 2018 / Autor: regiony.impuls.cz Popisek: Ing. arch. Stanislav Hubička
#architekt
další

Ve věku osmdesát osm let zemřel architekt Stanislav Hubička, byl posledním žijícím autorem návrhu Nuselského mostu v Praze. Hubička byl také autorem budovy bývalého Mezinárodního svazu studentstva v Praze nebo stanice pražského metra Vyšehrad. Ta leží v pankrácké opěře Nuselského mostu. Zabýval se urbanismem i historickými stavbami. V roce 2011 dostal v rámci ceny Grand Prix architektů Cenu za celoživotní dílo.

Nuselský most je jednou z klíčových staveb pražského dopravního systému, ale také významným technickým a architektonickým dílem. Hubička uváděl, že spolu s dalšími autory vycházeli z toho, že jde o most ve městě, a ne v krajině. Zvolili proto přímku jako jeho základní linku, která se podle nich snese s charakterem města.

Plány na přemostění hlubokého údolí Botiče vznikaly už na začátku 20. století a konalo se několik architektonických soutěží. Teprve ta z roku 1960 dospěla ke stavbě; tento fakt ovlivnily i výhody předpjatého betonu, který byl vyvinut během války a začal se v Československu od padesátých let používat.

K realizaci byl vybrán až v pořadí třetí návrh inženýrů Jana Vítka a Miroslava Sůry a architekta Roberta Bucháčka. Konečnou podobu upravil Projektový ústav dopravních a inženýrských staveb (PÚDIS) v čele s hlavním inženýrem projektu Vojtěchem Michálkem, dopravním inženýrem Svatoplukem Kobrou a architektem finálního tvarování mostu Hubičkou. Nuselský most se stavěl od roku 1967 a otevřen byl v roce 1973. Dodnes je jednou z největších staveb z předpjatého betonu v České republice.

Praxe

Stanislav Hubička vystudoval Vyšší průmyslovou školu stavební v Praze a v letech 1948 až 1952 Fakultu architektury a pozemního stavitelství. V té době se zaměřoval na funkcionalismus s důrazem na čistotu formy, konstrukci a výrazný výtvarný element v architektuře. Od padesátých let minulého století prošel řadou nově vzniklých projektových ústavů, až v závěru zakotvil jako hlavní tvůrčí architekt v PÚDIS, kde se kromě přemostění Nuselského údolí zabýval řešením podpovrchové dopravy v centru Prahy, parkem Folimanka či některými ze stanic metra trasy C.

Stopy jeho práce

Stopy jeho práce jsou v centrální části Prahy - zabýval se úpravou Václavského náměstí a jeho uvolněním od tramvajové dopravy a začlenění zelených ploch. Podle jeho návrhu bylo upraveno Smetanovo nábřeží v úseku Národní divadlo - Karlův most, prostor nádvoří Platýz, prostor náměstí Republiky, prostor Alšova nábřeží s vazbou na Karlův most, řešení Letenské terasy s vazbou na úsek Belvederu a osy Pařížské ulice. Věnoval se i řadě územních plánů v Praze.

Během sedmdesátých let Hubička vedle Kotěrovy Právnické fakulty a hotelu Intercontinental od Karla Filsaka na rohu Pařížské ulice navrhl a realizoval objekt Mezinárodního svazu studentstva. Následně se zabýval i památkově historickou tematikou, třeba návrhem přestavby Královské cesty v úseku Prašná brána - Karlův most s přechodem do ulice Mostecké. Jednou ze zálib architekta byla orientace na výtvarné dílo v architektuře, a to jak ve veřejném prostoru tak v interiéru.

nyv

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2023 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl