Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality „Rušíme stropy na nájmy. Vracíme se k normálu,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová

„Rušíme stropy na nájmy. Vracíme se k normálu,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová

„Rušíme stropy na nájmy. Vracíme se k normálu,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová
3. 6. 2020 / Autor: Romana Landová, ČTK. Vláda zrušila cenové moratorium. Foto: Pixabay

Zrušilo se cenové moratorium, které chránilo nájemníky v době epidemie koronaviru. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) se po skončení omezení pohybu vrací situace v zemi k normálu, nehrozí ani zneužití silnějšího postavení pronajímatele vůči nájemníkovi.

Vláda zrušila zmrazení nájemného u bytů, které zavedla kvůli epidemii koronaviru 23. dubna. „Rušíme stropy na nájmy. Během nouzového stavu byl problém sehnat si nové bydlení, proto jsme lidem dali záruku, že jim náklady na bydlení neporostou. Omezení pohybu už ale skončila a prohlídky bytů zase probíhají. Vracíme se k normálu," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (ANO) na sociálních sítích během jednání kabinetu. Tiskový odbor ministerstva doplnil, že nové nařízení vlády nabude účinnosti den po jeho vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Ministerstvo dále uvedlo, že nehrozí ani zneužití silnějšího postavení pronajímatele vůči nájemníkovi, který si nyní může volně vybírat z široké nabídky bytů k pronájmu. V druhé polovině dubna vláda sdělila, že moratorium bude automaticky ukončeno ke dni, kdy budou zrušena mimořádná opatření. Avizovala současně, že ho případně může ukončit i dříve, pokud to uzná za vhodné.

Cenové moratorium kritizovala opozice a část senátorů ho Ústavnímu soudu navrhla zrušit. Senátorům se nelíbilo, že vládní nařízení je napsáno tak, aby mohlo platit po neomezenou dobu, čímž neúměrně zasahuje do vlastnických práv. Opatření bylo schváleno v návaznosti na zákon, podle kterého nájemníci bez příjmů nebudou moci dostat výpověď kvůli tomu, že v důsledku epidemie koronaviru nebudou schopni nejdéle do konce července platit nájemné. Dlužné nájemné ale budou muset splatit do konce roku.

Psali jsme také:

Komentář: Odklad nájmů? Další zbytečná regulace ze strany státu

Firmy mohou splatit dlužné nájemné do konce roku, stát ručit nebude

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl