ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Rok po pádu střechy se bude v hale v České Třebové znovu sportovat

Rok po pádu střechy se bude v hale v České Třebové znovu sportovat

Rok po pádu střechy se bude v hale v České Třebové znovu sportovat
27. 12. 2017 / Autor: Pardubický kraj

Příběh českotřebovské haly se po roce od zřícení střechy pomalu uzavírá. Stavební firma dokončuje práce a na 11. leden 2018 se plánuje slavnostní otevření. K pádu došlo 14. ledna letošního roku během florbalového utkání. Všem osmdesáti lidem se podařilo dostat v pořádku ven. Střechu jako subdodávku pro stavební společnost Profistav Litomyšl stavěla firma Cecolegno, v současné době je v konkurzu. Policie v červenci vznesla proti dvěma osobám obvinění z obecného ohrožení.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický řekl ČTK, že stavební firma dokončuje práce a postupně předává části stavby ke kolaudaci. „Blížíme se fázi, kdy se dovybaví hala. Pokud jde o stavební část, je prakticky hotová,“ dodal. „Teď už se přenášejí věci z naší tělocvičny do haly. Od ledna bude zkušební provoz, od února nabídne plný provoz. Hala bude sloužit i veřejnosti, sportovním oddílům, klubům i pro zápasy,“ vysvětlil Petr Slívko, zástupce ředitele Vyšší odborné školy a Střední školy technické v České Třebové.

V červenci vznesli policisté obvinění

Střecha haly, která byla dílem společnosti Cecolegno, se propadla několik dní po kolaudaci. V době utkání se v ní nacházelo přibližně osmdesát lidí a všem se podařilo dostat bezpečně ven. Firma na projektu pracovala jako subdodavatel pro generálního dodavatele Profistav Litomyšl. Už v lednu však generální dodavatel jakoukoli vinu za chybu odmítl s tím, že střechu měl plně ve své režii jejich dodavatel, tedy Cecolegno.

Řetězec událostí vyústil k tomu, že na sebe tato společnost v květnu podala insolvenční návrh s odůvodněním, že vlivem mediální kampaně sdělovacích prostředků postupně ztratila všechny již dopředu dohodnuté stavební zakázky v objemu přes 16 milionů korun. V odůvodnění pak dále uvedli, že za neštěstím stála chyba projektantů. Městský soud v Praze však tento návrh odmítl. Dnes je společnost v konkurzu.

Obvinění ze strany policie padlo v červenci, kdy z obecného ohrožení z nedbalosti obvinili dva lidi. Jak se podařilo zjistit médiím, šlo o projektanta a statika, které si firma najala. Oběma hrozí trest odnětí svobody od dvou do osmi let.

Změny v projektu

Profistav Litomyšl musel zajistit opravy palubovky, světel, elektroinstalace a ozvučení či vzduchotechniky. Na projektu nové střechy se pak podílelo několik nezávislých statiků, ti navrhli místo příhradových vazníků variantu s vazníky plnostěnnými. Kromě toho se zvýšila i užitná výška ze 7,5 metru na devět metrů.

Hala stála Pardubický kraj 58 milionů korun. Celkový odhad ztrát dnes činí 20,5 milionu korun. Největší část – 15,9 milionu – tvoří podle ČTK poškození stavební části haly a zbytek připadá na vybavení či ušlý zisk za nájem. Kraj souhlasil s tím, že zaplatí vše, co souvisí se změnou projektu, tedy vazníky, všechno ostatní jde na úkor generálního dodavatele a jeho pojistky.

Kateřina Semrádová

Záběry spadlé střechy – dron (zdroj: Pardubický kraj)

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2023 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl