ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Rodinný dům v Mladé Boleslavi pro mladou sportovní rodinu

Rodinný dům v Mladé Boleslavi pro mladou sportovní rodinu

Rodinný dům v Mladé Boleslavi pro mladou sportovní rodinu
14. 5. 2023 / Autor: Štěpánka Šulanová, Foto: Robert Žákovič

Jednoduchý přízemní dům v klidné části obce Chrást u Mladé Boleslavi slouží pro bohatý rodinný život mladé sportovní rodiny s dvěma malými kluky. Cílem bylo vytvořit bydlení s ohledem na omezené finanční možnosti, kde se bude maximálně propojovat interiér s exteriérem. Dalším požadavkem majitelů bylo zajistit dostatek přirozeného světla a velké množství úložných prostor na sportovní vybavení. Autorem realizace je architekt Jakub Chochola.

Architekt stál u projektu od samého začátku, tedy už od výběru pozemku. „Pozemek byl zajímavý, ovšem zatížený břemenem, které odradilo několik kupců před námi. Další jeho drobnou nevýhodou bylo to, že byl cca 80 cm utopený oproti sousedům. Nicméně pouze díky těmto mínusům byl stále na prodej, zatímco na sousedních pozemcích již stály nové domy. Po úvodních skicách, co by na pozemku mohlo vzniknout, došlo k nákupu a řešení oddlužení pozemku, což trvalo asi rok. Rozhodně to za to stálo. Stále mě udivuje, jak málo pozornosti běžní stavitelé věnují výběru pozemku a soustředí se převážně na dům. Ale dle zkušeností je jasné, že pozemek je důležitější než dům samotný. Na špatném pozemku je velmi těžké postavit kvalitní dům, nicméně na kvalitním pozemku to jde prakticky samo,“ říká architekt Jakub Chochola.

Do celkového díla se rozhodně vepsala i velká důvěra majitelů. „Můj záměr nebyl rozmělněn nekoncepčními a nepromyšlenými zásahy investora. Bez toho, aby architekt poznal dobře svého klienta, není možné navrhnout dům šitý klientovi na míru. Dále je nutný podobný pohled na svět a hodnoty mezi oběma stranami,“ doplňuje architekt Jakub Chochola.

Stavební pozemek má tvar nepravidelného pětiúhelníku a na severní straně sousedí s lesem. Samotný dům je složen ze dvou hmot. Obytnou část tvoří jednoduchý obdélníkový hranol, z kterého vystupuje nižší objekt garáže se saunou tvaru nepravidelného polygonu reagujícího na tvar pozemku. Obě hmoty se částečně překrývají, aby z ulice nebylo vidět do zahrady. Průchod do zahrady je zjemněn zaoblenými rohy umožňující plynulejší průchod z ulice do domu.

Dům má jedno nadzemní podlaží a není podsklepený. Střechy jsou ploché. Propojení obývacího prostoru s krytou terasou a zahradou je docíleno stoprocentním prosklením od podlahy ke stropu a na celou šířku místnosti.

Přísun denního světla zajišťují střešní světlíky a světlovody v chodbě. „Přes značný odpor stavební firmy světlíky instalovat, se jejich role opět ukázala jako nezastupitelná, protože dokážou přivést světlo doprostřed dispozice, kde by jinak byla tma,“ říká architekt Jakub Chochola.

Přes předsíň s tajnou šatnou se kolem WC a sušárny vstupuje do obytného prostoru s kuchyňským koutem, spíží, jídelnou a relaxační části, z které je přístupná pracovna. V severní části domu se nachází soukromá zóna s dvěma dětskými pokoji, dětskou koupelnou, technickou místností a ložnicí manželů s vlastní šatnou a koupelnou. Obývací prostor je bezprahově napojen na zastřešenou západní terasu posuvně zdvižným HS portálem. Okno vyplňuje celou plochu západní stěny.

V interiéru najdeme lepené dubové podlahy, krbový blok, jehož součástí je vstup do spíže a pracovny. Jsou zde osazeny dveře se skrytou zárubní, které nejsou na první pohled viditelné. Výrazným prvkem obývacího pokoje je sytě žlutá kuchyň, která celý interiér krásně rozsvítí i v ponurých dnech. V předsíni se nachází tajná walk-in šatna navržená celá jako truhlářský výrobek.

Součástí objektu s garáží je zahradní domek a sauna, na kterou navazuje ochlazující jezírko osazené do záhonu s travinami. „Součástí našeho návrhu domu byl i návrh zahrady, který byl zdárně zrealizovaný Janem Šafaříkem, který si dokázal bravurně poradit se všemi požadavky včetně instalace skoro dvoutunového kamene doprostřed zahrady. Organická plocha trávníku je vymezena ocelovými obrubníky a ostrůvkem se stromem, do kterého je zakomponován poklop studny a umístěna nabíjecí stanice pro automatickou sekačku. Záhony jsou řešeny jako štěrkové,“ říká Jakub Chochola.

V severním rohu zahrady jsou umístěny vyvýšené záhony, dřevník a za domem pak jedlá část, kde jsou maliny, borůvky či ostružiny. Členění zahrady také počítalo s možností umístění hokejové a fotbalové branky na trávníku pro domácí trénink.

„Přestože stavební firma neměla ze začátku pro netradiční návrh velké pochopení a chtěla si věci dělat více po svém, tak díky dobré práci technického dozoru, trpělivosti investorů a pravidelného autorského dozoru architekta na stavbě se podařilo vytvořit dílo, z kterého mají jeho uživatelé podle jejich vlastní slov velkou radost i požadovaný užitek,“ uzavírá Jakub Chochola.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

V pražských Klánovicích vyrostl minimalistický dvojdomek pro surfaře inspirovaný životním stylem na Bali

Jednoduchý a přitom osobitý dvojdomek vznikl v Praze – Klánovicích. Mottem domu je citát slavného architekta Mies van der Rohe „Less is more“, který má charakterizovat jak podobu domu, tak minimalistický životní styl jeho obyvatel. Jedná se o stavbu šitou na míru majitelům, jejichž vášní se stalo surfování. Autorem stavby je architekt Jakub Chochola, který sám tomuto sportu podlehl.

Mohlo by vás zajímat

Okna

Velká skleněná okna a dveře bez rámů mohou mít neomezené rozměry

Bezrámové zasklení je aktuálně nejvyšší vývojový prvek výplně otvorů. Výhodou je, že po obvodu není žádný rám, neboť je zapuštěn do konstrukce. Majitelé domů s tímto řešením si tak mohou užívat čisté a ničím nerušené výhledy. Bezrámové elementy jsou vhodné pro rodinné vily, rezidence a další exkluzivní budovy, u kterých je prvořadý design a vysoká kvalita provedení. Vhodné jsou tak především pro reprezentativní stavby a projekty, které se vymykají stereotypu. Bezrámová řešení oken a dveří amadeus je značka původem z Rakouska. Nově jí do České republiky přináší společnost OKNA.EU.

Mohlo by vás zajímat

Okna

Podívejte se, jak obrovskou roli můžou hrát okna vašeho domu!

Moderní architektura rodinných vil je často postavena na velkém prosklení, které zaručuje vzdušnost a dostatek přirozeného osvětlení. Trendem jsou proto bezrámové konstrukce oken, které dodají domu eleganci a moderní vzhled. V České republice zatím takový produkt chyběl, nyní ale i k nám doputovala novinka v podobě oken amadeus, kterou nabízí společnost OKNA.EU.

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu