ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Ritz-Carlton v domě U Sixtů nebude

Ritz-Carlton v domě U Sixtů nebude

Ritz-Carlton v domě U Sixtů nebude
28. 12. 2017 / Autor: Wikimedia Commons

Praze se podařilo na poslední chvíli zastavit výstavbu hotelového komplexu, který u Staroměstského náměstí již zhruba dvacet let připravovala společnost Akroterion. Ta plánovala přestavět osm historických domů mezi ulicemi Celetná, Kamzíková a Železná, z nichž čtyři vlastní a čtyři si pronajímá od města, na rozsáhlý komplex, jehož součástí by byl hotel Ritz-Carlton.

Z městských domů chtěl investor vystěhovat nájemníky a po rekonstrukci byty pronajmout za tržní nájemné. Protože ale Akroterion nesplnil podmínky pronájmu a nezrealizoval svůj záměr do září letošního roku, radní podle sdělení náměstkyně primátorky Petry Kolínské koncem prosince rozhodli, že město vypoví existující nájemní smlouvy a bude usilovat o nákup domů, které Praze nepatří, ale jsou s majetkem Prahy technologicky propojeny, a bude pro ně hledat nové využití.

Tím by mohlo být rezidenční bydlení. „Bytů, obzvláště městských, totiž Praha nemá nazbyt a bydlení je třeba bránit obzvláště v Praze 1, která trpí masivními dopady turistického průmyslu,“ uvádí Kolínská.

Proti rekonstrukci komplexů domů, který zahrnuje kromě nejčastěji zmiňovaného domu U Sixtů také domy U Kamenného ptáka, U Uherské koruny, U Jednorožce, U Bílého koníčka, U Černého slunce, U Kamenného beránka a U Bílého vlka, protestovali nejen lidé v petici, ale také Národní památkový ústav. Ten se obával, že přestavba zničí cenné historické konstrukce budov, z nichž mnohé pocházejí z 13. století. Pražští památkáři sice dali projektu zelenou, takže Akroterion získal v roce 2014 stavební povolení, Ministerstvo kultury ale loni jejich rozhodnutí zrušilo. Památkáři pak vydali znovu kladné stanovisko, takže ještě v listopadu se zdálo, že investor skutečně bude moci příští rok zahájit stavbu, na kterou již měl vybranou stavební firmu. 

Definitivně nyní realizaci projektu zastavilo město, když vypovědělo nájemní smlouvy, které byly podepsané až do roku 2081. „Investor opakovaně nesplnil smluvní podmínky, když projekt nerealizoval v termínu do 20. září 2017,“ zdůvodnila Kolínská. „Společnost Akroterion k tomu byla zavázána hned čtyřmi smlouvami, z nichž první byla uzavřena v roce 1996, další v letech 1997 a 2015. Do dnešního dne však žádné rekonstrukční práce nezahájila.“

(nif)

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu