ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus Radim Passer představil plány své společnosti s brownfieldem Interlov v Praze 11

Radim Passer představil plány své společnosti s brownfieldem Interlov v Praze 11

Radim Passer představil plány své společnosti s brownfieldem Interlov v Praze 11
27. 6. 2019 / Autor: Passerinvest Group a.s. Popisek: Radim Passer v diskusi s účastníky setkání

Radim Passer, zakladatel a CEO společnosti Passerinvest Group demonstroval záměry společnosti s lokalitou bývalé bourárny Interlovu. Udělal to na třetím setkání s veřejností v areálu Interlovu ve středu 19. června. Areál je dnes pouhým torzem místa, kterým bylo dřív. Na místě se nachází porostlé zbytky základů tamějších staveb.

Podrobnosti k současnému záměru vysvětlil architekt projektu Martin Krupauer z A8000 a dopravní řešení doplnil dopravní inženýr Václav Malina. Na akci vystoupili také starosta Prahy 11 Jiří Dohnal a místostarosta Martin Sedeke.

Revitalizace brownfieldu v Praze 11 přinese mimo jiné oživení místa prostřednictvím nového bydlení i relaxace. Vzniknout zde mají také nové pracovní příležitosti. V rámci prezentace proběhl také doprovodný program pro rodiče s dětmi, kteří si společně mohli užít aktivní odpočinek v již upraveném parku v areálu.

Společnost vyvážející zvěř na západ

Interlov byla společnost, která v minulosti prodávala a vyvážela drobnou zvěř do západních zemí. Jednalo se o drobnou zvěř, jako jsou koroptve, zajíci a bažanti. Tehdy myslivci museli povinně odevzdávat své úlovky státu a pro stát to byl slušný byznys, který vynášel relativně dobré zisky. Po Sametové revoluci v roce 1989 byl Interlov zrušen, vznikla nová společnost Interlov Praha, s.r.o a pokračovalo se v zajetých kolejích. Nová společnost však nebyla schopna odolávat konkurenci a po čase zbankrotovala.

„Toto území severozápadně od stanice metra Roztyly je dnes ve velmi neutěšeném stavu s obrovskými zátěžemi, které je nutné odstranit. Původně zde byla rasovna, hospodářský statek, přírodní koupaliště. Na začátku 50. let zde myslivci začali budovat svůj areál Interlov včetně jatek zvěřiny. V šedesátých letech se poblíž začala budovat dálnice D1 a v 70. letech pak metro C. Důsledky stavby jsou zde stále patrné, nachází se tu opuštěné trosky a torza budov, rozrostlé náletové dřeviny a pohyb ve zdevastovaném areálu je nebezpečný. Podstatná část areálu je podle současného územního plánu označována jako „částečně urbanizované rekreační plochy“, ale to je skoro směšné, skutečnost a možnost aktuálního využití je úplně jiná – nulová. Slouží snad jen jako „domov“ lidem bez domova a v horším případě jako útočiště pochybných existencí,“ píše se na webu parlamentnilisty.cz.

Areál je dnes podstatný také z pohledu protipovodňových opatření. Lokalitou protéká Kunratický potok, který byl před lety sveden do trubek. Ve spodní části byla v roce 1980 postavena suchá retenční nádrž, kterou naplňuje dešťová voda z oblasti Jižní Město II. Nádrž chrání spodní tok Kunratického potoka a v případě povodní pojme až 17 000 m3 vody. V roce 2016 byla zrekonstruována, aby se zlepšily její protipovodňové vlastnosti a aby lépe udržovala vodu v krajině.

„Veřejná diskuse nad naším záměrem na obnovení brownfieldu nedaleko metra Roztyly je pro nás jako investoradevelopera důležitá. Naší firemní filozofií je být odpovědní a myslet na rozvoj a budoucnost lokality. Namísto rozpínání Prahy do šířky bychom se měli soustředit na oblasti ve městě, které je třeba znovu urbanizovat. Důležité je naslouchat potřebám a žádostem starousedlíků, ale zároveň musíme myslet v širším měřítku na mladou generaci, která městské části přináší ekonomický zisk a rozvoj. Takováto setkání jsou ideálním prostředkem pro sdílení názorů, zkušeností, ale i sběr podnětů ze strany veřejnosti," uvedl v rámci setkání Radim Passer.

Bydlet, pracovat a relaxovat

Projekt Nové Roztyly je navržen tak, aby poskytl vlastnické i nájemní bydlení, přiměřený počet pracovních míst, ale i místo pro relaxaci, ať v podobě sportovních příležitostí, zelených prostranství, vodních ploch či připravované klubovny v rámci objektu pro novou mateřskou školku. Naše plány zahrnují i další fázi revitalizace námi budovaného parku přiléhajícího k okrajové části Krčského lesa, kde bude nově možné relaxovat a sportovat. Vše je navrženo tak, aby projekt odpovídal nejen stávajícím hygienickým normám, současným technologickým nárokům moderních staveb, či potřebám prostupnosti územní, ale i nárokům na ochranu životního prostředí, to vše s ohledem na trvalou udržitelnost pro několik budoucích generací," dodává Martin Unger, technický ředitel společnosti Passerinvest Group.

První etapou a prvním důležitým krokem bylo vyčištění části kraje Krčského lesa nedaleko stanice metra Roztyly, vedle restaurace Za Větrem. Vznikla zde volnočasová louka s lavičkami, discgolfovým hřištěm a děti z místní základní školy na louce postavily krmelec. Letos byla rekultivována další část. Zde vznikne workoutové hřiště a začali se zde pořádat například pravidelné lekce jógy či běhání, které jsou otevřené široké veřejnosti.

nyv

Doporučené pořady

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2022 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl