ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect v regionech Působivý Chalet Karlov je ukázkou moderního designu při použití tradičních materiálů

Působivý Chalet Karlov je ukázkou moderního designu při použití tradičních materiálů

Působivý Chalet Karlov je ukázkou moderního designu při použití tradičních materiálů
9. 3. 2024 / Autor: Štěpánka Šulanová

Na vrcholku kopce ve středočeské obci Karlov na Křivoklátsku najdeme unikátní stavbu s názvem Chalet Karlov. Její architekturu má na starosti brněnský ateliér Fandament Architects. Objekt se skládá ze dvou propojených domů, kterým dominuje dřevo, kámen a sklo. Nechybí terasa, bazén a hlavně nádherné výhledy do sadu a okolí.

Chalet Karlov vyrostl na výjimečném pozemku uprostřed Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Slouží k trvalému bydlení investora, který toužil po cestě z města. Odloučená samota na vrcholu kopce je obklopená loukami a lesem. Je zde nádherný výhled do údolí a ovocného sadu. Jednopodlažní dům je velmi citlivě zasazen do krajiny. Stavba je z poloviny tvořena železobetonovým monolitem zapuštěným do země s pochozí zelenou střechou. Z druhé poloviny pak z terénu vystupujícími dřevěnými chalety se skeletovou masivní konstrukcí a unikátním vnitřním prostorem otevřeným do krovu. Dům tak respektuje tradici a zároveň pomáhá definovat novou křivoklátskou architekturu. „Na fasádě je šindel i kamenné obklady, rukopis je moderní horský, částečně jsme se inspirovali moderními alpskými stavbami,“ říká architekt Pavel Lazarov.

První chalet tvoří zapuštěný vstup, zádveří s šatnou a přístup do privátní části domu. Jeho součástí jsou ložnice, šatna a koupelna. Následuje hala se světlíkem a průhledem do prosklené tělocvičny. Z haly je přístup do dětských pokojů, pracovny, pokoje hostů a technických místností.

Druhý chalet je srdcem domu. Najdeme zde jídelnu s kuchyní, barem, obývacím koutem, kamenným krbem a intimní lounge v krovu chaletu, kam se dá dostat po skrytém schodišti.

Interiér chaletu koresponduje s exteriérem. Veškerý mobiliář a vybavení bylo vyrobeno na míru dle návrhu architekta. Dominujícími materiály v interiéru jsou dřevo, kámen a betonová stěrka.

Prosklené štíty chaletů i dalších obytných místností umožňují jedinečný výhled do sadu a krajiny na jihovýchod. K obývacímu chaletu přiléhá jihozápadně orientovaná terasa s komfortní pergolou a venkovním bazénem. Dům, terasa i nádvoří srůstají se svahem po vrstevnici vybíhajícími křídly opěrných zdí. „Otevřené štíty do krajiny jsou hlavním motivem stavby, jsem rád, že se nám tento prvek povedl vyjednat u CHKO,“ dodává Pavel Lazarov.

Důležitou součástí stavby je rozlehlý ovocný sad. Původní třešňovka založená ještě za období Fürstenbergů, byla několik desetiletí v zanedbaném stavu. Souběžně se stavbou domu začala i obnova sadu. Na ploše přes 30 tisíc metrů čtverečních došlo k odstranění divokých keřů a jiných náletů. Půda byla rekultivována. Je zde mix jabloní, švestek, hrušek a třešní. Rekultivace ještě několik let potrvá, každopádně již nyní dává sad celému místu nezapomenutelné kouzlo.

Mohlo by vás zajímat

Architekti
12 m 50 s

Pavel Lazarov z ateliéru Fandament Architects

Fandament Architects je brněnský ateliér, který funguje již 16 let. Pavel Lazarov jej založil společně s kolegou Liborem Hrdou. V roce 2017 začali s rekonstrukcí bývalých průmyslových hal a vytvořili z nich office park DEPO, které sdružuje kreativní profese a kde také Fandament sídlí. Ateliér se zabývá především návrhem privátních rezidenčních vil. Jejich realizace jsou do detailu propracované a často jsou zde vidět přírodní materiály jako dřevo, kámen a hlavně rostliny, které z jejich vil dělají doslova oázy klidu. Pavel Lazarov absolvoval střední průmyslovou školu v Ostravě, poté promoval na VUT v Brně. Na kontě má desítky oceňovaných realizací, mezi aktuální patří Chalet Karlov či hostinec Fara.

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu