Odebírat novinky
Úvod Historie a osobnosti Historie Proměny současné vesnice kritickýma očima mladých architektů

Proměny současné vesnice kritickýma očima mladých architektů

Proměny současné vesnice kritickýma očima mladých architektů
30. 5. 2019 / Autor: BoysPlayNice Popisek: Vesnický dům

Neustále rostoucí ceny bytů ve městech vedou některé lidi k uvažování nad pořízením si nemovitosti na venkově. To může mít vedlejší důsledky například v podobě živelné a necitelné zástavby. Současnou podobu venkovských stavení kritizují architekti z ateliéru ORA.

„V současnosti se ale na vesnici staví často nekontextuálně, v rozporu se staletým územním rozvojem a bezohledně k okolí. Domníváme se, že česká a moravská vesnice zažívá jednu ze svých historicky největších urbanistických krizí,“ říká trojice architektů z ateliéru ORA Jan Hora, Barbora Hora a Jan Veisser.

Sami tito tvůrci se snaží nabídnout řešení. Do jedné z nejmenších vesnic na jihovýchodní Moravě se proto snažili navrhnout novostavbu rodinného domu s co největším respektem k archetypu vesnického stavení.

Archetyp

Archetyp je pojem z oblasti analytické psychologie Carla Gustava Junga. Slovo pochází z řeckých slov arche-typos, první vzor, ražba. Dalo by se to de facto přeložit i jako pravzor, tradicí posvěcenou a typickou postavu, představu, příběh, v textologii původní znění textu, předlohu (rukopis).

„Jde o formálně prostou stavbu, kde není nic navíc, která ale odpovídá současnému životnímu stylu,“ přibližují projekt  jeho autoři. Stavba se rovněž uchází o Českou cenu za architekturu.

Ctíme venkovskou tradici

Jednopodlažní dům byl postaven na úzkém svažitém pozemku na kraji obce. Vesnickou tradici se architekti snažili respektovat nejenom hmotou domu, ale i jeho umístěním na pozemku. Přiblížili ho k ulici, jak bývalo kdysi zvykem a tento způsob řešení mělo i ryze praktický smysl. Stavení se prezentuje štítem.

„Původně jsme zvažovali konstrukci zdiva z dusané hlíny, neboť stavebník je zemědělec a měl by dostatek slámy i kravského lejna. Ale nakonec zvítězila konstrukce z konvenčních plynosilikátových tvárnic,“ vysvětlují architekti. 

red

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl