CZ
  • EN
Více kanálů
Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Pritzkerovu cenu získal indický architekt Balkrišna Doši

Pritzkerovu cenu získal indický architekt Balkrišna Doši

Pritzkerovu cenu získal indický architekt Balkrišna Doši
8. 3. 2018 / Autor: reality.etrend.sk
Pritzkerovu cenu získal indický architekt Balkrišna Doši

Cenu, která bývá označována jako Nobelova cena za architekturu, získal letos poprvé indický architekt a pedagog Balkrišna Doši, který se zabýval také projekty sociálního bydlení. Oznámil to Tom Pritzker, předseda chicagské Hyattovy nadace, která Pritzkerovu cenu uděluje od roku 1979.

Letošní udílení je o to zajímavější, že je to poprvé, co ocenění získal indický architekt. Nadace označila dílo devadesátiletého tvůrce jako poetické a funkční. Ocenila také, že chová respekt k východní kultuře a pomáhá zlepšovat kvalitu života v Indii.

Balkrišna Doši za sedmdesát let, co se věnuje architektuře, navrhl mimo jiné i projekt sociálního bydlení Aranja ve středoindickém městě Indore. Jedná se o systém domů a dvorů vzájemně propojených vnitřními cestami, které obývá přes osmdsát tisíc lidí.

Dle svých slov se snažil pomoct těm, kteří to potřebují. „Za posledních skoro šedesát let jsem pracoval ve vědeckých oblastech a v obavě o budoucnost Indie jsem navrhoval projekty sociálního bydlení."

Zásadní vliv na jeho práci měla dvě velká jména architektů dvacátého století Le Corbusiera a Louise Kahna. Podle Hyattovy nadace se tento vliv projevil v „objemu používaných betonových kvádrů“.

nyv

Partneři

Odborní partneři

Mediální partneři

Kanály

Hledáte inspiraci na bydlení?

Chcete vědět, co se staví ve Vaší lokalitě a proč? TV Architect Vám přináší zpravodajství o plánování staveb a architektuře v ČR. Jsme kombinace online televizního kanálu, kterým proudí rozhovory s předními světovými i tuzemskými architekty a videa o nejzajímavějších projektech.
© 2018 TV Architect s.r.o. - Spojujeme svět architektury
Vytvořeno v Beneš & Michl