ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Přijďte se posadit na „Pražské židle“

Přijďte se posadit na „Pražské židle“

Přijďte se posadit na „Pražské židle“
28. 3. 2018 / Autor: www.iprpraha.cz

Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) rozestaví židle a stolky. Stane se tak v dubnu v rámci projektu, jehož cílem je kultivace hlavního města. K dispozici bude přes šedesát lokalit. Letos se židle a stolky nebudou zamykat.

Projekt Pražské židle & stolky letos proběhne již potřetí. Do otevřené výzvy pro provozovatele židlí a stolků se mohli přihlásit občané, spolky, soukromé subjekty či kulturní instituce. V rámci projektu budou na různých stanovištích v hlavním městě rozestavěny židle a stolky, u nichž se lidé mohou zastavit, posadit se, pojíst, pracovat nebo prostě jen odpočívat.

Stane se tak v dubnu a nábytek bude k dispozici až do podzimu. V té době bude uklizen kvůli chladnějšímu počasí.

Hledá se potenciál

Smyslem této akce je vytipování dosud nevyužívaných prostranství hlavního města a vyzkoušení jejich potenciálu. Židle a stolky budou umístěny v prostorách, pro něž se dosud nenašlo využití a prostřednictvím četnosti, s jakou se tam lidé usadí, by pak mohlo dané prostranství získat svůj smysl. Projekt má za cíl také kultivovat pražská místa, která svou funkci již mají, ale jejich využití by se mohlo zlepšit. „Zájem ze stran správců a uživatelů svědčí o tom, že Pražané se rádi účastní kultivace veřejných prostranství, ale také o tom, že možnost kvalitního posezení ve městě stále chybí,“ vysvětluje náměstkyně primátorky hlavního města Prahy Petra Kolínská.

V pilotní sezoně, před třemi lety, byly židle umístěny pouze na osmi místech. Loni se jejich počet zpětinásobil a tento rok budou židle k dispozici ve více než šedesáti lokalitách. Mezi nové lokality patří například kampus Albertov, Kasárna Karlín, parky Jezerka, Klamovka či Sacre Coeur, vnitroblok Corsa Karlín, sídliště Ďáblice, ostrov Štvanice nebo Strossmayerovo náměstí.

Už žádné řetězy

Novinkou letošního ročníku projektu bude fakt, že židle a stolky nebudou stát na místě v řetězech. V minulosti tomu tak bylo pouze na vybraných místech, tentokrát se to bude týkat všech lokalit. Architekti z IPR se pro projekt inspirovali v New Yorku, Kodani, Curychu či Stockholmu. „Rozhodli jsme se, že židle a stolky letos nebudeme zamykat stejně jako v Kodani nebo v New Yorku. Věříme, že Pražané důvěru města ocení,“ říká ředitel Institutu Ondřej Boháč.

Umístění židlí a stolků bez zabezpečení bylo ostatně jedním ze závěrů loňského ročníku. K dalším bodům, které daly letošnímu ročníku směr, jímž se organizátoři ubírali, patří „vyzkoušet širší škálu rozmístění židlí a stolků, tj. volnější rozmístění v rámci vytipovaných prostranství, nikoliv pouze utváření velkých skupin, vhodné je také zvážit, zda pro některé další lokality nepořídit těžší židle, které se dají obtížněji odnést“.

nyv

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu