ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše Pražský Palác Broadway se opět nepodařilo vydražit

Pražský Palác Broadway se opět nepodařilo vydražit

Pražský Palác Broadway se opět nepodařilo vydražit
19. 3. 2023 / Autor: Štěpánka Šulanová Zdorj: www.uzsvm.cz

Ani čtvrtý pokus o prodej pražského Paláce Broadway v elektronické aukci nebyl úspěšný. Do aukce se přihlásil jeden zájemce, který nakonec neučinil žádný příhoz. Opakovala se tak situace z minulých pokusů o prodej. Vyvolávací cena byla 990 milionů korun. Stavba je jedinečnou kulturní památkou v centru Prahy.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nyní osloví stávajícího nájemce k podání nabídky ve výši minimální vyhlašované ceny. Stávající nájemce může své přednostní právo uplatnit do tří měsíců od doručení výzvy. Cílem je pro tuto výjimečnou nemovitost, která se nachází v nejlukrativnější části Prahy a patří k největším pražským funkcionalistickým stavbám, najít definitivního vlastníka, který pro ni nalezne smysluplné využití a vdechne jí nový život.

Funkcionalistická stavba vznikla podle návrhů architektů Bohumíra Kozáka a Antonína Černého v 30. letech minulého století. Nachází se mezi ulicemi Celetná a Na Příkopě nedaleko náměstí Republiky. Budovu tvoří tři propojené trakty, jedná se tak o největší funkcionalistickou novostavbu v historickém jádru Prahy.

Budova dříve sloužila pro potřeby italských pojišťoven a v části komplexu se nacházely byty. Po roce 1980 byla budova upravena k administrativním účelům. V suterénu budovy bylo v roce 1938 otevřeno kino s tehdy nejmodernějším projekčním a zvukovým zařízením. Momentálně slouží prostory pro zázemí Divadla Broadway. ÚZSVM převzal tento komplex do svého majetku v roce 2016 od tehdejší Správy železniční a dopravní cesty.

Dosud nejvyšší částku 790 milionů korun získal stát z prodeje areálu na náměstí Republiky v Praze a prodejem pražského areálu U Půjčovny, který se po 100 příhozech prodal za 355,1 milionu korun.

Mohlo by vás zajímat

Historické budovy
4 m 18 s

Obchodní palác Bondy s pasáží Černá růže

Propojení nového se starým, i tak by se dala charakterizovat pasáž Černá růže, místo, kam zavede Zdeněk Lukeš diváky prvního dílu svého pořadu o pražských architektonických skvostech. Procházka touto stavbou z konce 20. let minulého století mimo jiné odhalí jedno speciální technické řešení, československý patent, který se vyvážel do zahraničí, a to včetně takových destinací, jako byly USA nebo Japonsko.

Mohlo by vás zajímat

Architektura a urbanismus
5 m 38 s

Palác Lažanských (Kavárna Slavia)

Rozlehlá palácová stavba ve stylu francouzské renesance se nachází na nároží Smetanova nábřeží a Národní třídy. Nárožní rizality jsou akcentovány věžovými nástavbami, hlavní vstup je orientován do nábřeží. Budovu si nechal vystavět jako své sídlo hrabě Prokop Lažanský, dnes v ní sídlí Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění. V parteru vznikla v roce 1881 známá kavárna Slavia, jejíž interiér byl v roce 1934 předesignován ve stylu art deco architektem Pavlem Jindřichem Koesterem ve spolupráci s Josefem Jaroslavem Hukalem.

Mohlo by vás zajímat

Architektura a development
4 m 29 s

Hotel Jalta

Spolu s Internationalem v Dejvicích je Jalta první stavbou hotelového typu po dlouhých letech v Praze. Přestože bylo průčelí pojednáno v předepsaném stylu sorely, podařilo se zkušenému architektovi Antonínu Tenzerovi (1908-2002), žáku Pavla Janáka z Umprum, vytvořit elegantní fasádu s travertinovým obkladem dekorovanou plastikami Jana Jiříkovského.

 

Mohlo by vás zajímat

Architektura a development
3 m 53 s

Topičův dům a Palác pojišťovny Praha

Dvojice mimořádně kvalitních secesních paláců navržených souběžně Osvaldem Polívkou. V domě známého vydavatele a galeristy Františka Topiče (ve dvorním domě a pak v přístavbě do dvora a nakonec v suterénu budovy) se konaly známé výtvarnické salony. Parter Topičova domu byl ve 30. letech upravován architektem Františkem Zelenkou ve stylu funkcionalismu a později prošel dalšími adaptacemi. Sídlilo zde nakladatelství Borový, jednu dobu tu byla i redakce Lidových novin. Později po válce pak nakladatelství Československý spisovatel.

Doporučené pořady

Osobnosti současné architektury
Nový díl

Osobnosti současné architektury

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2023 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu