19. 3. 2023
/ Autor: Štěpánka Šulanová Zdorj: www.uzsvm.cz
Ani čtvrtý pokus o prodej pražského Paláce Broadway v elektronické aukci nebyl úspěšný. Do aukce se přihlásil jeden zájemce, který nakonec neučinil žádný příhoz. Opakovala se tak situace z minulých pokusů o prodej. Vyvolávací cena byla 990 milionů korun. Stavba je jedinečnou kulturní památkou v centru Prahy.
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nyní osloví stávajícího nájemce k podání nabídky ve výši minimální vyhlašované ceny. Stávající nájemce může své přednostní právo uplatnit do tří měsíců od doručení výzvy. Cílem je pro tuto výjimečnou nemovitost, která se nachází v nejlukrativnější části Prahy a patří k největším pražským funkcionalistickým stavbám, najít definitivního vlastníka, který pro ni nalezne smysluplné využití a vdechne jí nový život.

Funkcionalistická stavba vznikla podle návrhů architektů Bohumíra Kozáka a Antonína Černého v 30. letech minulého století. Nachází se mezi ulicemi Celetná a Na Příkopě nedaleko náměstí Republiky. Budovu tvoří tři propojené trakty, jedná se tak o největší funkcionalistickou novostavbu v historickém jádru Prahy.
Budova dříve sloužila pro potřeby italských pojišťoven a v části komplexu se nacházely byty. Po roce 1980 byla budova upravena k administrativním účelům. V suterénu budovy bylo v roce 1938 otevřeno kino s tehdy nejmodernějším projekčním a zvukovým zařízením. Momentálně slouží prostory pro zázemí Divadla Broadway. ÚZSVM převzal tento komplex do svého majetku v roce 2016 od tehdejší Správy železniční a dopravní cesty.

Dosud nejvyšší částku 790 milionů korun získal stát z prodeje areálu na náměstí Republiky v Praze a prodejem pražského areálu U Půjčovny, který se po 100 příhozech prodal za 355,1 milionu korun.
Mohlo by vás zajímat
Historické budovy
Obchodní palác Bondy s pasáží Černá růže
Propojení nového se starým, i tak by se dala charakterizovat pasáž Černá růže, místo, kam zavede Zdeněk Lukeš diváky prvního dílu svého pořadu o pražských architektonických skvostech. Procházka touto stavbou z konce 20. let minulého století mimo jiné odhalí jedno speciální technické řešení, československý patent, který se vyvážel do zahraničí, a to včetně takových destinací, jako byly USA nebo Japonsko.
Mohlo by vás zajímat
Architektura a urbanismus
Palác Lažanských (Kavárna Slavia)
Rozlehlá palácová stavba ve stylu francouzské renesance se nachází na nároží Smetanova nábřeží a Národní třídy. Nárožní rizality jsou akcentovány věžovými nástavbami, hlavní vstup je orientován do nábřeží. Budovu si nechal vystavět jako své sídlo hrabě Prokop Lažanský, dnes v ní sídlí Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění. V parteru vznikla v roce 1881 známá kavárna Slavia, jejíž interiér byl v roce 1934 předesignován ve stylu art deco architektem Pavlem Jindřichem Koesterem ve spolupráci s Josefem Jaroslavem Hukalem.
Mohlo by vás zajímat
Architektura a development
Hotel Jalta
Spolu s Internationalem v Dejvicích je Jalta první stavbou hotelového typu po dlouhých letech v Praze. Přestože bylo průčelí pojednáno v předepsaném stylu sorely, podařilo se zkušenému architektovi Antonínu Tenzerovi (1908-2002), žáku Pavla Janáka z Umprum, vytvořit elegantní fasádu s travertinovým obkladem dekorovanou plastikami Jana Jiříkovského.
Mohlo by vás zajímat
Architektura a development
Topičův dům a Palác pojišťovny Praha
Dvojice mimořádně kvalitních secesních paláců navržených souběžně Osvaldem Polívkou. V domě známého vydavatele a galeristy Františka Topiče (ve dvorním domě a pak v přístavbě do dvora a nakonec v suterénu budovy) se konaly známé výtvarnické salony. Parter Topičova domu byl ve 30. letech upravován architektem Františkem Zelenkou ve stylu funkcionalismu a později prošel dalšími adaptacemi. Sídlilo zde nakladatelství Borový, jednu dobu tu byla i redakce Lidových novin. Později po válce pak nakladatelství Československý spisovatel.