ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Pražské úřady budou blíže lidem. IPR spouští program participace městských částí

Pražské úřady budou blíže lidem. IPR spouští program participace městských částí

Pražské úřady budou blíže lidem. IPR spouští program participace městských částí
18. 2. 2020 / Autor: Romana Landová, t.z. Úřady budou blíže lidem. Foto: Pixabay.com

Pražští radní schválili program, který do budoucna změní to, jakým způsobem se plánuje Praha a jak občané spolupracují s úřady města a městských částí. Zaměstnanci a politici z 12 vybraných městských částí se v průběhu dvou let budou společně učit, jak navazovat transparentní spolupráci mezi občany, úřady, developery a institucemi města či státu.

Program řídí Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR), která dosud se zapojováním občanů do plánování města pomáhala jako jediná. Vzhledem k množství plánovaných projektů není možné poptávku pokrýt, což je jedním z důvodů, proč vznikl program „Koordinátoři participativního plánování“.

Program si klade za cíl předat „participační know-how“ městským částem do takové míry, aby si v budoucnu mohly participativní plánování řídit samy. „Jsem rád, že se participace stává běžnou součástí plánování města. Věřím, že výsledkem programu bude vstřícnější přístup k občanům a posílení transparentnosti a důvěry mezi městskými institucemi, soukromý sektorem, politickou reprezentací a Pražany,“ vysvětluje první náměstek primátora Petr Hlaváček.

Co nejrozmanitější vzorek

Nyní se spouští pilotní program koordinátorů, kterého se účastní celkem 12 městských částí (Praha 1, Praha 3, Praha 5, Praha 6, Praha 7, Praha 12, Praha 14, Praha 21 – Újezd nad Lesy, Praha 22, Praha – Běchovice, Praha – Zbraslav, Praha – Lipence).

Městské části byly vybrány podle rozlohy, počtu obyvatel a předchozích zkušeností s participací tak, aby byl vzorek co nejrozmanitější. „Z pohledu správce městských financí je cíl jasný. Participativní plánování pomáhá zjistit, co daný projekt nebo konkrétní skupina obyvatel reálně potřebuje pro zvýšení kvality života. Díky tomu participace přináší hladší průběh a efektivnější zacílení investic,“ říká Pavel Vyhnánek, náměstek primátora pro oblast financí a rozpočtu.

Funguje již pět let

Náplní pilotního programu může být tvorba strategického plánu městské části, revitalizace ulice, náměstí, parku či sportoviště. Může jí být i strategie cílená na konkrétní problém (adaptace na klimatickou změnu) nebo konkrétní cílovou skupinu (seniory, děti, svobodné, rodiče a sportovce). „Kancelář participace v IPR funguje od roku 2015. Pět let od jejího vzniku nestíháme pokrývat poptávku městských částí i občanů, což je také jeden z důvodů, proč vznikl program Koordinátoři participace. Upřímně mě těší, že se o transparentní plánování města a participaci zajímá stále více lidí, institucí a poslední dobou i nemalá část developerů,“ vysvětluje Ondřej Boháč, ředitel IPR.

Pilotní program je naplánován do roku 2022, poté bude následovat jeho vyhodnocení. Od roku 2022 by měl fungovat již celoměstský program koordinátorů participativního plánování, který umožní se zapojit každé městské části a tím pádem i efektivně participovat na rozvoji Prahy všem obyvatelům.

Psali jsme také:

Občané mohou ovlivnit budoucí podobu nové čtvrti Bubny – Zátory. IPR proto spouští informační kampaň

IPR vyzývá Pražany k odpočinku. Rozestaví židle, stolky a lehátka

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Díla architektů a designérů
Nový díl

Díla architektů a designérů

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu